PARÍŽ. Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.
Le Penová v rozhovore vyhlásila, že vyneseným rozhodnutím bol porušený princíp právneho štátu.
Tvrdí, že súd sa jej snaží zabrániť zámerne
Dodala, že predsedníčka súdu konala na niečí príkaz a išlo o politické rozhodnutie. Uviedla, že aj preto odišla zo súdu ešte pred vynesením rozsudku.
Politička sa nazdáva, že sudcovia v jej prípade aplikovali postupy, ktoré sú „vyhradené skôr pre autoritárske režimy“. Tvrdila, že celý súdny proces bol založený na „administratívnej nezhode s Európskym parlamentom. Neexistuje žiadne osobné obohatenie, žiadna korupcia, nič také“.

Denník Le Monde však zopakoval, že podľa pravidiel Európskeho parlamentu asistenti poslancov musia pracovať v súvislosti s mandátom svojho poslanca. Čokoľvek, čo súvisí s národnou politikou, je vylúčené.
Súd v prípade Le Penovej konštatoval, že Le Penová a deviati funkcionári z jej strany Národné združenie (RN) zneužili financie Európskeho parlamentu na zamestnávanie asistentov, ktorí v skutočnosti pracovali pre RN. Súd odhadol, že takto použili 2,9 milióna eur.
Le Penová však v rozhovor pre TF1 o sebe opäť vyhlásila, že je nevinná a že sa proti rozsudku odvolá.
Jej advokát Rodolphe Bosselut v rozhovore pre televíziu BFMTV vyzval, aby sa odvolací súd uskutočnil čo najskôr, ešte pred rokom 2027. Advokát je presvedčený, že existuje „právna cesta“, aby Le Penová mohla kandidovať v roku 2027 na základe odvolania a aby bola zrušená jej nevoliteľnosť. „Nebudeme sa nečinne prizerať tomu, čo je v každom ohľade škandalózna situácia,“ pokračoval.
Zákaz uchádzať sa o verejné funkcie
V rozhovore pre TF1 Le Penová vyslovila domnienku, že za celou kauzou, v ktorej bola stíhaná spolu so straníckymi kolegami, sú ich politickí protivníci.
Ubezpečila, že jej odsúdenie „v žiadnom prípade“ neznamená jej odchod z politického života. Dodala, že predseda ňou založenej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella „je pre hnutie obrovským prínosom“.
Dnešok súčasne označila za „katastrofálny deň“ pre francúzsku demokraciu i pre samotnú krajinu, pretože sudkyňa prvostupňového súdu podľa nej pripravila milióny Francúzov o kandidátku, ktorá je považovaná za favoritku prezidentských volieb.
Súd v Paríži Le Penovej s okamžitou platnosťou zakázal uchádzať sa o verejné funkcie. Tento zákaz potrvá päť rokov. Zároveň ju za spreneveru odsúdili na štyri roky odňatia slobody.
Le Penová však do väzenia nejde: počas dvoch rokov bude jej trest podmienečný, ďalšie dva roky má mať elektronický náramok. Súd jej zároveň nariadil zaplatiť pokutu 100-tisíc eur.
Súdna rada kritizuje búrlivé reakcie
Francúzska Najvyššia súdna rada (CSM) vyjadrila svoje znepokojenie v súvislosti s „búrlivými reakciami“ na rozsudok v prípade krajne pravicovej političky Mariny Le Penovej.
CSM ich považuje za „pravdepodobné vážne narušenie nezávislosti súdnictva“. TASR o tom informuje s odvolaním sa na web denníka Le Monde.
„Vyhrážky namierené osobne proti sudcom, ktorí majú prípad na starosti, ako aj vyhlásenia politických lídrov o opodstatnenosti trestného stíhania alebo odsúdenia, najmä počas pojednávaní, nemožno v demokratickej spoločnosti akceptovať,“ upozornila CSM.
Na margo vyhrážok voči sudcom sa vyjadril aj minister spravodlivosti Gérald Darmanin. Vo svojom statuse na sieti X napísal, že takéto konanie je v demokracii neprijateľné a je znepokojujúce i pre nezávislosť súdnictva.
Kým ľavicové a centristické strany po odsúdení Mariny Le Penovej vyzývali na „rešpektovanie nezávislosti súdnictva a právneho štátu“, viacerí krajne pravicoví politici vrátane Érica Ciottiho, Jordana Bardellu a Marion Maréchalovej rozsudok odsúdili.
Verbálne útoky na sudcov kritizoval aj francúzsky exprezident Francois Hollande, podľa ktorého súd vyniesol v prípade Le Penovej „vysoký trest, ale za vážne priestupky“. Podľa Hollanda jedinou reakciou, ktorá je momentálne možná, je rešpektovať nezávislosť súdnictva. Dodal, že útočiť na sudcov je neprípustné.
Hollande komentoval aj informáciu, že podľa vládnych zdrojov je francúzsky premiér François Bayrou údajne znepokojený rozsudkom nad Le Penovou. Hollande si však myslí, že premiér „by nemal byť znepokojený, pretože ako strážca dodržiavania zákona musí akceptovať nezávislosť súdov“.
Exprezident súčasne pripomenul, že Le Penovej „nebola zakázaná politická činnosť“ a že jej strana môže kandidovať v prezidentských voľbách.