KÁMIŠLÍ. Kurdmi vedená administratíva na severovýchode Sýrie v nedeľu odmietla legitimitu novej vlády vytvorenej islamistickou koalíciou, ktorá v decembri 2024 zvrhla dlhoročného autokrata Bašára Asada.
„Žiadna vláda, ktorá nereflektuje rozmanitosť a pluralitu krajiny, nemôže zabezpečiť riadnu správu Sýrie,“ uviedla kurdská samospráva vo vyhlásení deň po oznámení o vytvorení novej sýrskej vlády.
Dodala, že sa necíti byť viazaná implementovať rozhodnutia novej sýrskej vlády.
Novú prechodnú vládu predstavil v sobotu dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara. Dominujú v nej jeho blízki spojenci, ale je v nej aj jedna žena, kresťanka Hind Kabawátová. Nová vláda nahradí prechodné orgány fungujúce od Asadovho zosadenia.

Reakcia kurdskej samosprávy súvisí s tým, že medzi 23 členmi novej vlády je len jeden Kurd a aj ten nepochádza z územia pod kontrolou kurdskej administratívy, objasnila AFP.
Agentúra AFP pripomenula, že Šara začiatkom marca podpísal s lídrom kurdských milícií Sýrske demokratické sily (SDF) Mazlúmom Abdím dohodu o prímerí a integrácii SDF, ktoré ovládajú rozsiahle oblasti na východe krajiny, do sýrskych štátnych inštitúcií.
Agentúra AP svojho času konštatovala, že táto dohoda predstavuje významný prelom, vďaka ktorému sa väčšina Sýrie dostane pod kontrolu vlády vedenej islamistickou skupinou Hajat Tahrír aš-Šám, ktorá v decembri 2024 zvrhla Asada. Sýrski Kurdi vďaka nej mali získať viaceré práva vrátane výučby a používania kurdčiny, ktorú bývalý režim zakazoval.
Západ vyvíja na nové sýrske islamistické vedenie tlak, aby vytvorilo vládu, ktorá bude viac odrážať etnické a náboženské zloženie krajiny. Tento tlak zosilnel najmä po masových vraždách alavitov – menšiny, z ktorej pochádza aj bývalý prezident Asad.
Prechodné obdobie v Sýrii má trvať päť rokov. Potom by sa mali konať voľby. Dovtedy má Šara plné právomoci pri formovaní zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci.