WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v rozhovore s televíziou NBC News povedal, že je veľmi nahnevaný na ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho slová o ukrajinskej hlave štátu Volodymyrovi Zelenskom.
Rusku pohrozil tvrdými opatreniami týkajúcimi sa ropy, ak sa nezastaví krviprelievanie na Ukrajine.
Trump sa vyhráža clami
"Ak Rusko a ja nebudeme schopní dosiahnuť dohodu na zastavení krviprelievania na Ukrajine a ja si budem myslieť, že je to ruská chyba... tak uvalím sekundárne clá na ropu, na všetku ropu z Ruska," uviedol Trump.
Výška ciel by sa podľa neho pohybovala od 25 do 50 percent. "To by znamenalo, že ak kupujete ropu z Ruska, nemôžete v Spojených štátoch podnikať," doplnil.

To, že je na Putina "veľmi nahnevaný" a "naštvaný", povedal Trump v súvislosti s návrhom ruského prezidenta na zavedenie prechodnej správy Ukrajiny pod záštitou OSN, ktorá by umožnila usporiadanie demokratických prezidentských volieb v krajine, a tým pádom viedla ku koncu Zelenského vo funkcii.
Podľa Trumpa takéto komentáre "nejdú správnym smerom".
Zároveň však americký prezident podotkol, že má s Putinom veľmi dobrý vzťah, takže sa jeho hnev môže rýchlo rozplynúť, ak ruská hlava štátu urobí, čo je správne. V nadchádzajúcom týždni by spolu obaja politici mali znovu hovoriť.
Televízia tiež pripomína, že Trump v minulosti Zelenského opakovane kritizoval. Povedal, že je „znechutený“ z toho ako pristupuje k vojne a nazval ho diktátorom s minimálnou podporou zo strany ukrajinskej verejnosti.
Trump sa snaží sprostredkovať prímerie vo vojne, ktorú začalo Rusko a ktorá už trvá vyše troch rokov.
Napriek ruskému záväzku neútočiť na energetiku a infraštruktúru Ukrajiny ale útoky naďalej pokračujú, Moskva a Kyjev sa z útokov obviňujú navzájom.
Iránu hrozí bombardovaním
Trump zároveň pohrozil Iránu bombardovaním a sekundárnymi clami na iránsku ropu, ak nebude Teherán súhlasiť s novou jadrovou dohodou. Americký prezident dal tento mesiac Iránu na dosiahnutie dohody dvojmesačné ultimátum.
"Ak dohodu neuzavrú, bude bombardovanie. Bude to bombardovanie, aké nikdy predtým nevideli," povedal Trump. Zároveň pohrozil, že uvalí sekundárne clá na krajiny, ktoré by odoberali iránsku ropu.
Iránsky prezident Masúd Pezeškján v nedeľu podľa agentúry AP uviedol, že Teherán sa nebráni nepriamym rokovaniam s USA.
"Hoci bola možnosť priamych rokovaní medzi oboma stranami v tejto odpovedi odmietnuté, zdôraznili sme, že cesta k nepriamym rokovaniam zostáva otvorená," uviedol Pezeškján k reakcii Iránu na Trumpovo ultimátum.
Iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí vo štvrtok uviedol, že Teherán svoju odpoveď Washingtonu zaslal prostredníctvom Ománu.
"Oficiálna odpoveď zahŕňa list, v ktorom sú úplne vysvetlené naše stanoviská k súčasnej situácii a listu pána Trumpa," povedal vo štvrtok Arakčí.
"Naším postojom je aj naďalej neviesť priame rozhovory (so Spojenými štátmi), kým je na nás vyvíjaný maximálny tlak a je nám vojensky vyhrážané," povedal tiež podľa štátnej agentúry IRNA.
Trump v rozhovore s NBC k rokovaniam s Teheránom uviedol, že americkí a iránski predstavitelia spolu "hovoria".
Od pôvodnej dohody z roku 2015, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií, Trump v roku 2018 za svojho prvého prezidentského mandátu odstúpil.
Irán neskôr prestal dohodu dodržiavať a začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži len na mierové účely.