SAN FRANCISCO. Na výzvu aktivistov z organizácie Planet Over Profit sa v sobotu konal celosvetový deň odporu voči americkému miliardárovi Elonovi Muskovi.
Pred predajňami elektromobilov Tesla po celých Spojených štátoch, ale aj na viacerých miestach v Európe, sa v sobotu zhromaždili stovky demonštrantov.
Demonštranti sa snažia eskalovať kampaň proti predajcom a vozidlám Tesla, pretože nesúhlasia s Muskovým konaním na poste šéfa novovytvoreného úradu pre efektívnosť štátnej správy (DOGE), kde získal prístup k citlivým údajom a zatvoril vládne agentúry, čím sa pokúša znížiť vládne výdavky.
Väčšinu z odhadovaného Muskovho majetku vo výške 340 miliárd dolárov tvoria práve akcie, ktoré vlastní vo firme s elektrickými vozidlami - tú riadi aj naďalej, pričom zároveň pracuje pre prezidenta USA Donalda Trumpa, ozrejmila AP.

Kým predchádzajúce protesty proti Tesle boli izolované, sobota bola prvým pokusom o „obliehanie“ všetkých 277 autosalónov a servisných stredísk automobilky Tesla v USA - v nádeji, že takáto akcia si získa viac pozornosti od verejnosti.
Pred obchodom Tesla na newyorskom Manhattane sa v sobotu zišlo 500 až 1000 ľudí, ktorí požadovali Muskovo odstúpenie z postu šéfa DOGE. Demonštranti počas akcie deklarovali, že „odstavenie Muska zachráni životy a ochráni našu demokraciu“.
AP vo svojej správe citovala vyjadrenie 70-ročnej Amy Neifeldovej, ktorá prišla na demonštráciu prvýkrát od protestov proti vojne vo Vietname v 70. rokoch - podľa nej Elon Musk vedie Spojené štáty k „fašizmu“.
Iný účastník protestu, Hudson Fisher, uviedol, že „Trump je len úbohý viceprezident,“ lebo „opraty“ v skutočnosti drží Musk.
„Má príliš veľa peňazí a moci. Má väčšiu moc ako vláda, bez bŕzd a protiváh. To je skutočné nebezpečenstvo,“ povedal.
Spoločnosť Tesla tieto zhromaždenia nekomentovala. Americká vláda teraz považuje útoky na Teslu za „domáci terorizmus“.
Podobné demonštrácie ako v USA sa konali aj v Madride, Berlíne či Londýne, kde jeden z účastníkov objasnil, že prišiel, aby „protestoval proti systému, ktorý sa musí zmeniť. Jeden človek nemôže robiť svojvoľné rozhodnutia za našu krajinu“.
Po tom, ako sa Musk ocitol v Bielom dome, začal byť vnímaný ako kontroverzná a nenávidená postava. Jeho odporcovia sa mobilizujú nielen v Spojených štátoch, ale aj inde vo svete, pričom podpaľujú autá značky Tesla, ničia nabíjacie stanice a schádzajú sa na protestoch. Od návratu Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla o viac ako 40 percent.