BELEHRAD. Pred sídlom provládneho súkromného TV kanála Informer v Belehrade sa v sobotu zišla skupina srbských študentov a ich symatizantov, aby upozornili, že toto médium a rovnomenný denník za posledných takmer päť mesiacov slúži ako „nástroj propagandy“ srbskej vlády.
Táto akcia je súčasťou vlny celoštátnych protestov, ktoré vyvolalo zrútenie strechy na novozrekonštruovanej železničnej stanici v Novom Sade.
O život prišlo 15 ľudí, ďalšia, v poradí 16. obeť, podľahla svojim zraneniam len nedávno.
AFP pripomenula, že od začiatku protestov provládne médiá vykresľujú demonštrujúcich študentov ako „zahraničných agentov“, pričom tvrdia, že sú financovaní opozíciou a plánujú „štátny prevrat“.

Podľa AFP ľudia s úzkymi väzbami na vládu vlastnia v Srbsku mnoho novín a TV kanálov, ktoré preto pravidelne opakujú jej naratív o protivládnych protestoch.
Bulvárny denník Kurir zvykne písať, že študenti svojimi protestmi „terorizujú Belehrad“. Informer tvrdí, že sú platení americkou humanitárnou agentúrou USAID a miliardárom Georgeom Sorosom, ktorý je pravidelne terčom pravicových konšpiračných teórií. Iná provládna televízia - Pink TV - označila protestné hnutie za povstanie podporované Kosovom, ktoré sa v roku 2008 odtrhlo od Srbska.
Podľa tlačovej rady – regulačného orgánu, ktorý monitoruje tlačoviny v Srbsku – len Informer v roku 2024 porušil etický kódex srbských novinárov 647-krát.
Organizácia Reportéri bez hraníc uviedla, že väčšina srbských médií má svoje príjmy z reklamy a nepriehľadných verejných dotácií – oba zdroje sú z veľkej časti ovládané vládnucou elitou a závislé od politickej orientácie mediálnych skupín.
„Inzerenti blízki vláde, ale aj štátne firmy úplne obchádzajú nezávislé médiá,“ upozornil šéfredaktor denníka Danas Dragoljub Petrovič.
Kritické médiá a novinári v Srbsku sú - naopak - vystavení rôznym formám nátlaku, vrátane žalôb, verejných urážok a označovania za zradcov.
Začiatkom marca prezident Aleksandar Vučič nazval novinárku, ktorá informovala o protestoch, za "imbecila, ktorý sa dohodol s demonštrantmi", čo podnietilo desiatky reportérov z južného Srbska, aby na protest odmietli informovať o prezidentových aktivitách.
V stredu bol v štátnej televízii odvysielaný reklamný spot, ktorý označila novinárov z dvoch opozičných sietí – TV N1 a Georgievovej TV Nova – za „nepriateľov štátu“.

Začiatkom marca študenti na jeden deň zablokovali sídlo Srbskej národnej televízie (RTS) v Belehrade po tom, čo ich jeden z novinárov označil za anonymný „dav“.
„Nezávislí novinári čelia neutíchajúcemu tlaku vrátane priamych útokov hlavy štátu a vedúcich predstaviteľov vládnucej Srbskej pokrokovej strany,“ upozornil Slobodan Georgiev, riaditeľ spravodajstva televíznej stanice NOVA S, podľa ktorého „situácia pre nezávislé médiá v Srbsku je čoraz horšia“ a nie sú ďaleko od bodu, keď im bude hroziť zánik.
S cieľom osloviť ľudí v menších mestách po celom Srbsku, kde obyvatelia majú často k dispozícii len štátom podporované médiá, ktoré odrážajú líniu Vučičovej vládnucej strany, demonštranti strávili týždne tým, že organizovali masové pešie pochody z mesta do mesta.