TOKIO. Americký minister obrany Pete Hegseth v sobotu začal svoju prvú návštevu Japonska
. Po príchode sa zúčastnil na spomienkovej slávnosti na ostrove Iwodžima na počesť padlých v bojoch počas druhej svetovej vojny. Potvrdil, že spojenectvo medzi USA a Japonsko tvorí "základný kameň" bezpečnosti v regióne.
Hegseth cestuje po Ázii
Japonsko je po Filipínach Hegsethovou druhou zastávkou v rámci jeho prvej cesty po Ázii. Návšteva sa koná v čase, keď sa Čína správa čoraz asertívnejšie v spornom Juhočínskom mori a po hrozbách amerického prezidenta Donalda Trumpa, že na Japonsko uvalí obchodné clá.
Hegseth pristál na Iwodžime, o ktorú viedli japonskí a americkí vojaci jednu z najkrutejších vojnových bitiek. Pripojil sa tam k niekoľkým americkým veteránom, ktorí bitku prežili, a k pozostalým japonským rodinám.
Na spomienkovej udalosti sa zúčastnil aj jeho japonský náprotivok Gen Nakatani, predseda vlády Šigeru Išiba i ďalší predstavitelia.
Stalo sa tak po prvýkrát, čo sa japonský premiér a americký minister obrany zúčastnili na každoročnej ceremónii, ktorú spoločne organizujú japonské a americké združenia na pamiatku padlých v bitke o Iwodžimu. Tá sa odohrala vo februári a marci 1945.
Na ostrove bojovalo približne 70-tisíc amerických vojakov, ktorí sa snažili získať kontrolu nad kľúčovým strategickým bodom a postúpiť na japonskú pevninu.
Pri bojoch zahynulo takmer 7000 príslušníkov americkej námornej pechoty a zhruba 20-tisíc Japoncov. Viac než z polovicu telesných pozostatkov Japoncov sa doteraz nepodarilo nájsť.
Prerokujú posilnenie vzťahov
"Iwodžima stelesňuje náš spoločný bojovný étos, našu spoločnú oddanosť národu a povinnosti a našu spoločnú úctu k mužom chrabrosti, ktorí nás predišli," povedal Hegseth pred ich prvým spoločným pamätníkom postaveným v roku 1985.
Zväzok medzi USA a Japonskom podľa jeho slov ukazuje, ako sa zo "včerajšieho nepriateľa stal dnešný priateľ".
"Naše spojenectvo bolo a zostáva základným kameňom slobody, prosperity, bezpečnosti a mieru v indo-pacifickom región," zdôraznil americký minister.
V nedeľu bude v Tokiu rokovať s Nakatanim o ďalšom posilňovaní vzťahov medzi ich krajinami.
Nedávne prieskumy verejnej mienky podľa AP naznačujú, že Japonci pociťujú k USA väčšiu náklonnosť než ktorákoľvek iná krajina. Väčšina dnes žijúcich Američanov a Japoncov sa narodila po kapitulácii Japonska v auguste 1945.