BANGKOK. Mjanmarsko a susedné Thajsko zasiahlo v piatok dopoludnia silné zemetrasenie, ktoré si podľa odhadov amerických expertov mohlo vyžiadať tisíce mŕtvych.
Americký geologický inštitút USGS a nemecké centrum pre geovedy GFZ uviedli, že k zemetraseniu s magnitúdou 7,7 došlo podľa predbežných správ v hĺbke desiatich kilometrov s epicentrom v Mjanmarsku, zhruba 50 kilometrov východne od mesta Monywa. Okrem Thajska bolo otrasy cítiť aj v Číne a Indii.
Mjanmarsko zatiaľ informovalo o viac ako 144 mŕtvych a 732 zranených. Podľa agentúry Reuters to oznámil šéf tamojšej vojenskej junty Min Aun Hlain, ktorý zároveň upozornil, že počet obetí sa ešte zvýši.
V thajskom Bangkoku zahynulo sedem robotníkov po tom, ako sa zrútil rozostavaný mrakodrap a v troskách podľa agentúry AFP uviazlo najmenej 40 osôb. Thajský vicepremiér Anutin Čánvirakun podľa agentúry Reuters informoval o 81 ľuďoch v troskách budovy.
Škody a zranených hlási aj Čína.
Zrútená budova v Bangkoku
Zrútená budova, v ktorej mali vzniknúť vládne kancelárie, sa nachádzala v severnej časti thajskej metropoly. Po zemetrasení z nej v priebehu niekoľkých sekúnd zostala len spleť trosiek a skrúteného kovu.
Záchranári zatiaľ našli sedem živých ľudí a po ďalších stále pátrajú, napísala agentúra AP.
Médiá informovali, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v hlavnom meste núdzový stav, no túto informáciu poprel podpredseda vlády Čánvirakun. Podľa nových informácií však vedenie metropoly označilo mesto za oblasť postihnutú katastrofou, čo má uľahčiť prístup k núdzovej pomoci, píše AP.
Úrady evakuovali kancelárie a obchody a zastavili prevádzku niektorých liniek metra. Ministerstvo civilného letectva však podľa Reuters oznámilo, že zemetrasenie v metropole nenarušilo leteckú prevádzku.
Okrem hlavného mesta zaznamenali otrasy aj ľudia v centrálnej a severnej časti Thajska. "Počul som ten hluk, keď som spal doma, tak som v pyžame vybehol z budovy, čo najďalej sa dalo," povedal agentúre AFP obyvateľ severothajského mesta Čchíengmaj.
Z Mjanmarska hlásia viacero obetí
V nemocnici v mjanmarskom hlavnom meste Neipyijto zomrelo na následky zranení, ktoré utrpeli počas zemetrasenia, podľa agentúry AFP 20 ľudí.
V centrálnej časti krajiny zasa prišli o život traja ľudia po tom, ako sa zrútila časť jednej z miestnych mešít, povedali agentúre Reuters svedkovia.
Mešita sa podľa informácií médií nachádzala v meste Mandalay v strednej časti Mjanmarska. K jej zrúteniu došlo v čase prebiehajúcich modlitieb, vyplýva zo správy mjanmarskej tlačovej agentúry Khit Thit Media.
Táto agentúra tiež uviedla, že došlo aj k zrúteniu kláštora, v ktorom našli útočisko vysídlenci v meste Taungoo na juhu krajiny. Zahynulo tam päť ľudí vrátane detí a viacero ďalších osôb uviazlo pod troskami, uviedli očití svedkovia.
Ďalší dvaja ľudia zahynuli po zrútení hotela v meste Aunban na juhu krajiny. Pod troskami zostalo dvadsať ľudí.
Na viacerých miestach zanechalo zemetrasenie škody na verejnej infraštruktúre.
Mjanmarská junta vyhlásila stav núdze
Vojenská junta vyhlásila stav núdze vo viacerých regiónoch vrátane metropoly Neipyijto a druhého najväčšieho mesta Mandalay, ktoré leží zhruba 3,5 hodiny cesty autom severne od hlavného mesta. Ľudia na facebooku zdieľali fotografie zachytávajúce poškodenie časti kráľovského paláca a niekoľkých budov.
Neďaleko mesta sa tiež zrútil takmer storočný most, píše AP.
"Štát rýchlo vyhodnotí situáciu a začne so záchrannými akciami a humanitárnou pomocou," napísala junta na telegrame.
Medzitým Európska únia sľúbila, že je pripravená poskytnúť Mjanmarsku pomoc, uviedla AFP. Situáciu v krajine podľa Reuters monitoruje úrad OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA).
Aj India uviedla, že je pripravená Mjanmarsku a Thajsku po zemetrasení „poskytnúť všetku možnú pomoc“.
„Modlíme sa za bezpečnosť všetkých,“ napísal na platforme X indický premiér Naréndra Módí.
Obetí môže byť aj viac ako tisíc
Americká geologická služba USGS považuje za veľmi pravdepodobné, že zemetrasenie, ktoré zasiahlo Mjanmarsko a Thajsko, si vyžiada viac ako 1000 životov. S 34-percentnou pravdepodobnosťou ich môže byť viac ako 10-tisíc, uviedla USGS na svojom webe.
Pravdepodobnosť, že počet obetí presiahne 100-tisíc, je v tejto chvíli asi 22-percentná.
Podľa českého geológa a seizmológa Aleša Špičáka piatkové zemetrasenie postihlo nečakane veľkú oblasť. V kombinácii s jeho silou to znamená veľké materiálne a ľudské škody.
„Príčinou zemetrasenia boli pohyby horninových blokov na zlome, ktorý sa tiahne Mjanmarskom od severu k juhu," vyhlásil Špičák, ktorý pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.
Podľa expertov z nemeckého geofyzikálneho centra GFZ by sa Mjanmarsko malo pripraviť aj na možné dotrasy.
Podľa Olivera Heidbacha z GFZ so sídlom v Postupime ide o typický proces a k sérii dotrasov s magnitúdou od 6 do 6,5 môže dôjsť v nasledujúcich hodinách či dňoch, pričom budú postupom času slabnúť a ich počet sa bude znižovať.
Alternatívne by mohlo tiež dôjsť k druhému silnému zemetraseniu, dodali experti. Heidbach pritom varoval, že seizmické vlny po silných dotrasoch by mohli zasiahnuť budovy, ktoré už boli predtým poškodené, v dôsledku čoho môžu byť záchranné práce ťažšie a nebezpečnejšie.