TEL AVIV. Izraelský parlament schválil kontroverzný zákon o reforme súdnictva, ktorý zmení zloženie komisie zodpovednej za menovanie nových sudcov v prospech zastúpenia politických činiteľov.
Tisíce demonštrantov, ktorí denne protestujú v Tel Avive a Jeruzaleme, nesúhlasia s krokmi vlády v súdnictve.
Podľa nich sa tým vláda premiéra Benjamina Netanjahua posúva k autoritárskemu štýlu vládnutia.
Informuje o tom agentúra AFP a portál Ynetnews.
Zákon v 120-člennom parlamente podporilo 67 poslancov a jeden bol proti. Opozícia na protest nehlasovala. Návrh parlamentom prešiel v čase, keď sa vláda dostala do sporu s najvyšším súdom ohľadom odvolania generálnej prokurátorky Gali Baharavovej-Miarovej.
Izraelský opozičný líder Jair Lapid na sociálnej sieti X len niekoľko minút po hlasovaní oznámil, že sa v mene viacerých opozičných strán proti zákonu odvolá na najvyšší súd.
Dosiaľ nových sudcov vyberala deväťčlenná komisia zložená zo sudcov, poslancov, zástupcov advokátskych komôr a ministra spravodlivosti. Reformou vláda v komisii obmedzí vplyv sudcov a zvýši vplyv politických predstaviteľov. Komisia má byť po novom zložená z predsedu Najvyššieho súdu a dvoch ďalších sudcov; ministra spravodlivosti, ktorý bude predsedať výboru, a ďalšieho ministra vybraného vládou; dvoch poslancov Knesetu, jedného z koalície a jedného z opozície; a dvoch advokátov s najmenej desaťročnou praxou, z ktorých si po jednom vyberie koalícia i opozícia.
Minister spravodlivosti Jariv Levin tvrdí, že návrh cieli na „obnovu rovnováhy“ medzi zákonodarnou a súdnou mocou.
Netanjahuove plány reformy súdnictva vyvolali už v roku 2023 v krajine vlnu masových protestov.