SME

Ťažkoodenci ani zatýkanie ich neodradilo. Tureckí študenti sa postavili systému

Viac ako 1400 ľudí zatkli.

Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo. Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo. (Zdroj: TASR/AP)

ISTANBUL, BRATISLAVA. Tisícom študentov v Turecku sa v poslednom týždni zmenila bežná rutina. „Je to surreálne,“ opisuje pre SME svoj deň Naz, ktorá v Istanbule študuje. „Ráno vstanem, idem do školy, venujem sa svojim povinnostiam. No keď sa večer vrátim domov, prezlečiem sa do čierneho, nasadím si masku a odchádzam na protest. Mám pocit, akoby som išla do vojny.“

Aj ona je jednou z tých, ktorí sa každý deň pridávajú k masovým protivládnym protestom, najväčším od roku 2013. Podnietilo ich zatknutie istanbulského primátora Ekrema İmamoğlua z opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP).

SkryťVypnúť reklamu

Každý večer sa v tureckých mestách zhromažďujú tisíce ľudí, ktorí volajú po jeho prepustení a odstúpení prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Veľkú časť z nich tvoria študenti a mladí ľudia, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ich krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protestujúci vedia, že v uliciach na nich čakajú ťažkoodenci, gumové projektily a slzný plyn. Mnohí si zakrývajú tvár šatkami alebo maskami – obávajú sa, že by ich mohli identifikovať polícia.

Samotnú potrebu skrývať svoju identitu opisujú ako bolestivý akt. „Je to ostré pripomenutie útlaku, v ktorom sa nachádzame. Jedná sa o manifestáciu režimu vybudovanom na terore, ktorý si váži len svojich nasledovníkov,” zdieľa svoju skúsenosť Mehmet, študent Istanbulskej technickej univerzity.

Jeden zo zúčastnených v rozhovore pre televíziu BBC vysvetľuje, že študenti, ktorí len využívajú svoje právo na protest, čelia stíhaniu. „Ak vám teraz čokoľvek poviem, ráno mi prídu zaklopať na dvere,“ dodáva. Turecká polícia už zatkla vyše 1400 ľudí, vrátane novinárov.

SkryťVypnúť reklamu

V záujme „zachovania verejného poriadku“ istanbulské úrady vydali zákaz zhromažďovania a uzavreli niekoľko hlavných ulíc. Napriek zákazu a policajným represiám sú študenti odhodlaní pokračovať.

„Pokiaľ právny systém nefunguje tak, ako by mal, nemôžeme ostať apolitickí. Musíme prispieť k tomu, aby sa veci zmenili,“ hovorí Naz.

Nejde len o Imamoglua

Protesty sa začali zhromaždením organizovaným opozičnou CHP pred mestskou radnicou v istanbulskej štvrti Saraçhane. Strana označila zatknutie İmamoğlua za „prevrat proti budúcemu prezidentovi“.

Pre študentov však protesty nie sú len o jeho prepustení. Sú aj o vyjadrení nesúhlasu s politickým a ekonomickým systémom, ktorý za 20 rokov pri moci vládna strana Spravodlivosti a rozvoja (AKP) v krajine vytvorila.

SkryťVypnúť reklamu

„Po celý svoj život som nepoznal nič iné ako Erdoğanovu vládu. Každý deň, ktorý zotrváva vo funkcii, spôsobuje krajine nenapraviteľné škody,“ konštatuje ďalší zo študentov Ege. Z dôvodu obáv o vlastnú bezpečnosť redakcia neuvádza priezviská študentov.

Súvisiaci článok Analytik: Európa nemôže priveľmi kritizovať Erdogana. Bez pomoci USA potrebuje Turecko Čítajte 

Taktiež v nich vidia v nich spôsob, ako prinavrátiť politickú moc späť občanom a dúfajú, že dopomôžu k budovaniu Turecka založenom na práve a slobode.

„Ľuďom po rokoch neustáleho porušovania zákonov, systematického zakrývania prešľapov a korupcie došla trpezlivosť. Otvorený zásah do slobodnej voľby politického kandidáta bol poslednou kvapkou. Úplná strata dôvery v právny systém dostala ľudí do ulíc – možno posledného miesta, kde je ich hlas ešte počuť,“ vysvetľuje svoju motiváciu Mehmet.

Naz tvrdí, že jej cieľom je postaviť sa vláde, ktorá utláča vlastných občanov. „Nemôžeme očakávať, že za nás niekto iný vybojuje našu slobodu. Máme moc byť slobodní. A práve to je to, čoho sa súčasná vláda obáva.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie sme teroristi

Kým ľudia v uliciach volajú po obnovení slobody a právneho štátu, provládne televízie informujú o úspechoch ministrov, píše denník The Guardian.

„Erdoğan má pod kontrolou asi 85 percent verejnoprávnych a súkromných médií v Turecku, takže o férovom mediálnom prostredí či pluralizme nemôže byť ani reč,“ vysvetľuje pre britský denník Erol Önderoğlu z organizácie Reportéri bez hraníc.

Prezident označil protesty za „pouličný terorizmus“ a považuje ich za násilné hnutie. „Opozícia je zodpovedná za zranených policajtov, rozbité výklady a poškodený verejný majetok. Ponesú za to následky – politicky v parlamente a právne pred súdom,“ cituje ho televízia Deutsche Welle.

Na otázku, či sú naozaj „teroristi“, ako tvrdí Erdoğan, Naz reaguje s úsmevom. „Všetko je zdokumentované na videách. Väčšina protestujúcich sú študenti, ktorí nikomu nechcú ublížiť. Na rozdiel od polície, ktorá cíti potrebu demonštrovať svoju autoritu.“

SkryťVypnúť reklamu

Mehmed bol prítomný aj na najväčšom proteste v štvrti Saraçhane, keď protestujúcich polícia brutálne napadla. “Spôsob, ktorým sa rozhodli dav rozohnať, bol plne závislý od použitia násilia,” opisuje zásah.

Študenti tvrdia, že napriek hrozbe zo strany bezpečnostných zložiek necítia strach. Naopak, posledný týždeň vraj tureckej spoločnosti prinavrátil niečo, čo dlho chýbalo. „Toto je prvýkrát po dlhej dobe, čo som videl ľudí v uliciach usmievať sa, držať sa za ruky, spievať a tancovať. V tomto momente sú spolu. Pred týždňom by sa v metre jeden druhému ani nepozreli do očí,“ opisuje atmosféru v Istanbule Ege.

Zhodujú sa, že ich cieľom nie je rozvrátiť štát, ale nájsť rovnováhu medzi anarchiou a súčasnou tyraniou. „Hlavným posolstvom demonštrácií sú jednota a nádej.“

SkryťVypnúť reklamu

Odhodlaní pokračovať

Na ich prekvapenie opozičná CHP v utorok oznámila, že večerný stranícky protest pred istanbulským magistrátom bude nateraz posledným.

Jej predseda, Özgür Özel, rozhodnutie odôvodnil tým, že protesty umožnili strane vymenovať člena mestského zastupiteľstva, ktorý bude zastávať funkciu primátora namiesto Imamoğlua, čím zabránia možnosti, že by bol dosadený štátom určený náhradník.

Študenti však tvrdia, že rozhodnutím strany sa nemienia riadiť. „Ide o prirodzené a nezávislé hnutie budované zdola. CHP do toho nemá čo zasahovať. Nie sú to oni, ktorí vedú tieto protesty,“ vraví Naz.

Kritikou nešetrí ani voči jej politikom. „Máme dosť všetkých politických strán, vrátane CHP. Kým oni sedia v pohodlných kreslách a prednášajú svoje príhovory, aby si zvýšili popularitu, študenti o pár ulíc ďalej čelia policajnému násiliu. Nepomáhajú nám.“

SkryťVypnúť reklamu

Svoju podporu pre stranu tak vnímajú skôr pragmaticky. „V Turecku si nemôžeme dovoliť žiť naše politické ideály. V prvom rade potrebujeme dosiahnuť, aby Erdoğan odišiel. Potrebujeme niekoho, kto prinavráti právny štát,“ dodáva Ege.

Strana napokon v stredu oznámila , že podporí pokračovanie ďalších protestov „v každom meste“, až dokým nebudú vyhlásené predčasné prezidentské voľby a Imamoglu nebude prepustený z väzenia.

Solidarita z Bruselu aj z Berlína

Protesty proti tureckej vláde sa počas víkendu konali aj v Európe. Gürdal žije v Bruseli už päť rokov a odhaduje, že na zhromaždení pred Európskym parlamentom sa zišlo asi 250 až 300 ľudí. „Dosť to vypovedá o miestnej tureckej komunite,“ hodnotí nízku účasť.

Sám sa zúčastnil na demonštráciách v roku 2013, kde sa spolu s priateľmi stal obeťou policajnej brutality. Účasť na bruselskom proteste vníma ako akt solidarity s tými, ktorí riskujú svoju bezpečnosť dnes.

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme, že by znamenalo viac, keby sme mohli stáť s nimi bok po boku v uliciach. No toto zhromaždenie je spôsob, ako ukázať, že aj keď už v Turecku nežijeme, budúcnosť krajiny nám nie je ľahostajná. Chceme dodať odvahu ľuďom doma, aby sa nevzdávali.“

Približne 1300 ľudí sa v nedeľu zišlo aj v centre Berlína, informuje agentúra AP.

„Udalosti posledných dní ma hlboko zasiahli. Moji blízki trpia,“ hovorí Zeynep, ktorá v Berlíne pracuje. Taktiež vyjadruje rozhorčenie nad tým, že pod vládou AKP v krajine už roky panuje atmosféra strachu, v ktorej sa ľudia boja vyjadriť svoj názor.

„Mnoho nevinných ľudí bolo potrestaných pre svoje presvedčenie. Nesmieme stratiť nádej a musíme zostať odvážni. Tí, ktorí sú za túto situáciu zodpovední, by mali čeliť spravodlivosti,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Erdoğan využil dve dekády pri moci, aby vytvoril systém, ktorý potláča politickú opozíciu, občiansky aktivizmus aj slobodu slova. Organizácia Reportéri bez hraníc uvádza, že od roku 2013 bolo v Turecku zabitých päť novinárov, viac ako 130 skončilo vo väzení a množstvo ďalších čelí perzekúcii alebo žije v exile.

Napriek náročnej situácii protestujúci veria, že Turecko sa môže zmeniť k lepšiemu. „Som optimista. Pokiaľ toto hnutie, tvorené ľuďmi naprieč politickým spektrom, vydrží, verím, že nakoniec zvíťazíme,“ dodáva pre AP jeden z účastníkov zhromaždenia v Berlíne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 516
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 368
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 710
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 144
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 056
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lindtner bol v minulosti prokurátor a neskôr sudca.

Obžalovaný Lindtner je premiérov poradca a nový člen Rady STVR.


27
Letecký pohľad na areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach.

Okolo skupiny Bukóza sú viaceré otázniky.


13
Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


67
Ilustračné foto.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila prognózu vývoja počtu sestier.


6

Neprehliadnite tiež

Čínska fregata

Loď smeruje od Nového Zélandu.


TASR
Ilustračné foto.

Hizballáh svoje zapojenie do útokov poprel.


TASR
Sídlo čínskej národnej ropnej spoločnosti CNOOC v Pekingu.

Ropné pole má obsahovať viac ako 100 miliónov ton komodity.


TASR
Palestínčania skandujú heslá počas protivojnového protestu a proti Hamasu v meste Beit Lahia.

Rodina mladíkovo telo našla pred domovými dverami.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu