ŽENEVA. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v stredu vyjadril znepokojenie nad obratom tureckého súdu, ktorý nariadil opätovné vzatie do väzby pre siedmich novinárov.
Polícia ich zadržala počas pokrývania protestov v Istanbule, píše TASR podľa správy AFP.
Prokurátori náhle prehodnotili svoju žiadosť a požiadali súd, aby nariadil formálne zatknutie osôb, uviedol advokát jedného zo zadržaných novinárov. V súdnych dokumentoch, s ktorými sa oboznámila agentúra AFP, sa uvádza, že tento krok bol nevyhnutný vzhľadom na riziko úniku osôb.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) označila rozhodnutie súdu za „škandalózne“ a turecká únia fotožurnalistov ho odsúdila ako „nezákonné, bezohľadné a neprijateľné“.
„Je znepokojujúce, že podľa všetkého pôvodné rozhodnutie súdu v Istanbule o prepustení novinárov sa okamžite zmenilo po zásahu prokuratúry,“ povedala pre AFP hovorkyňa OHCHR Liz Throssellová.
Zdôraznila, že je „nevyhnutné zaistiť bezpečnosť a (dodržiavanie) práv pracovníkov médií, ktorí sa venujú výkonu svojej profesie, a to aj počas pokrývania významných protestov, ako sú tie v Istanbule“.

Throssellová poukázala na početné správy, ktoré úrad OSN dostal o „obmedzenom prístupe verejnosti k viacerým platformám sociálnych médií“ v súvislosti s protestmi v Turecku. Varovala, že takéto obmedzenia „porušujú právo na slobodu prejavu tým, že ľuďom upierajú právo vyhľadávať, prijímať a šíriť informácie“.
Európska aliancia tlačových agentúr (EANA) jednoznačne odsúdila uväznenie fotoreportéra agentúry Agence France-Presse (AFP) Yasina Akgüla.
Takéto konanie podľa EANA predstavuje hrubé porušenie slobody tlače a základných práv novinárov vykonávať svoje povinnosti bez obáv z prenasledovania.
Istanbulský súd v utorok nariadil vziať fotoreportéra AFP Akgüla do väzby a obvinil ho z „účasti na nezákonných zhromaždeniach a pochodoch a z toho, že sa napriek varovaniam nerozišiel“. Akgüla zadržali počas razie v jeho bydlisku.
EANA vyjadrila solidaritu s AFP, ktorá je jej členom, aj so „všetkými novinármi, ktorí sú nespravodlivo prenasledovaní za svoju prácu.“ Turecké orgány vyzvala, aby „okamžite prepustili Akgüla a všetkých zadržaných novinárov a aby dodržiavali zásady slobody tlače a práva novinárov na informovanie bez zastrašovania“.
„Všetci novinári by mali mať možnosť pracovať v Turecku bez strachu z prenasledovania alebo ohrozenia ich slobody. Útoky na novinárov nielenže potláčajú šírenie pravdy, ale tiež podkopávajú právo verejnosti na informácie,“ vyhlásila organizácia.
Platforma X v stredu oznámila, že na najvyššom tureckom súde napadla vládny príkaz na zablokovanie 126 používateľských účtov.
Masové protesty v hlavnom meste a ďalších väčších mestách v krajine vypukli 19. marca po zadržaní istanbulského starostu Ekrema Imamogla, ktorý je zároveň hlavným politickým rivalom súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Napriek zákazu protestov denne v uliciach demonštrujú davy ľudí a doposiaľ zadržali viac ako 1 400 osôb.
Podľa súdnych dokumentov zadržali úrady novinárov v pondelok pred svitaním vo svojich domovoch a obvinili ich z „účasti na nezákonných zhromaždeniach a pochodoch, pričom sa nerozišli ani napriek varovaniam“.