KARLSRUHE. Bezpečnostné orgány v šiestich nemeckých spolkových krajinách a v Dánsku podnikli razie proti odporcom eritrejskej vlády.
Informuje o tom agentúra DPA odvolávajúca sa na oznámenie Spolkovej prokuratúry v Karlsruhe.
Prokuratúra podozrieva 17 osôb zo založenia teroristickej organizácie v Nemecku alebo členstva v nej. Tieto osoby podľa nej zastávajú popredné funkcie v skupine Brigáda N'Hamedu, ktorej pobočka pôsobí v Nemecku najneskôr od roku 2022.
Deklarovaným cieľom tejto medzinárodne prepojenej skupiny je zvrhnúť vládu v Eritrei. Jej členovia sa nevyhýbajú ani násilnému narušovaniu podujatí, ktoré v zahraničí podporuje eritrejská vláda.
Existuje podozrenie, že členovia pobočky Brigády N'Hamedu boli zapojení do násilných nepokojov počas takzvaných Eritrejských festivalov, ktoré sa konali v Giessene 20. augusta 2022 a 7. a 8. augusta 2023, ako aj na seminári eritrejského združenia v Stuttgarte 16. septembra 2023. Zranení boli pri nich mnohí policajti, niektorí vážne.
Niektorí členovia združenia považujú násilie voči nemeckým štátnym inštitúciám a predstaviteľom štátnej moci - napríklad policajnému zboru - za legitímny prostriedok, konštatuje Spolková prokuratúra.
Počas razie bolo prehľadaných celkovo 19 nehnuteľností v Hesensku, Severnom Porýní-Vestfálsku, Bavorsku, Bádensku-Württembersku, Meklenbursku-Predpomoransku a Porýní-Falcku. K zatknutiam nedošlo.
Eritrea s približne tromi miliónmi obyvateľov sa nachádza v severovýchodnej Afrike pri Červenom mori a je vo veľkej miere medzinárodne izolovaná. Eritrejský prezident Isaias Afwerki v krajine vládne od získania nezávislosti od Etiópie v roku 1993.
V Eritrei sú zakázané politické strany a sloboda prejavu a tlače je značne obmedzená. Neexistuje tam parlament ani nezávislé súdy či organizácie občianskej spoločnosti.