PRAHA. Českým mužom, ktorí nastupujú do väzenia, môže s prípravou na novú životnú situáciu pomôcť inštruktážne video.
Vzniklo v spolupráci Väzenskej služby s neziskovou organizáciou Rubikon Centrum a nadväzuje na obdobnú inštruktáž vytvorenú už skôr pre ženy. Oba deväťminútové filmy sú dostupné na YouTube.
V aktuálnej nahrávke sprevádza divákov fiktívny väzenský nováčik Jakub. Okrem iného im radí, aby v nástupnej väznici nikomu nič nepožičiavali a aby si ani nič nepožičiavali sami.
Video vzniklo v ruzyňskej a příbramskej väznici. Hlavnú úlohu síce stvárnil profesionálny herec, v krátkom filme však účinkujú ako komparz aj skutoční odsúdení a personál väzníc.
Video, ktoré zrozumiteľne vysvetľuje nielen väzenské pravidlá, ale aj niektoré výrazy z tamojšieho slangu, môže byť zaujímavým vhľadom do života za mrežami aj pre širokú verejnosť. Predchádzajúca inštruktáž pre ženy zaznamenala od novembra 2023 na 360-tisíc zhliadnutí.
Jakub v úvode videa apeluje na odsúdených, aby uposlúchli výzvu na nástup do väznice, inak im bude hroziť zvýšenie trestu kvôli mareniu výkonu úradného rozhodnutia. Pripomína im tiež, aby si nezabudli vyriešiť úvery a pravidelné platby za telefón či internet, nech im zbytočne nevzniknú dlhy.
Potom už Jakub zamieri do nástupnej väznice. Radí, že najdôležitejšie je vziať si so sebou osobnú hygienu vrátane jednorazových žiletiek na holenie. Upozorňuje na to, že žiadny prípravok nesmie byť v spreji či v sklenenom obale ani nesmie obsahovať alkohol.
Ďalej by si mal väzeň pribaliť spodnú bielizeň a ponožky na týždeň a papuče. Jakub odporúča aj oblečenie na športovanie. Pripomína aj lieky predpísané od lekára, písacie potreby, štuple do uší, kávu či peniaze, ktoré väznica odsúdenému vloží na účet. Väzeň by nemal zabudnúť ani osobné doklady, písomnosti o exekúciách, výučný list či zoznam adries a telefónnych čísel svojich blízkych.
Jakub ďalej vysvetľuje, že prvé dva až tri týždne strávi väzeň v prijímacom oddiele, kým nástupná väznica po pohovoroch rozhodne o tom, do akej kmeňovej väznice ho pošle. Jakub radí, že ak má väzeň nejaké preferencie ohľadom umiestnenia, mal by ich skúsiť oznámiť svojmu vychovávateľovi.
"Ide o tvoju budúcnosť, takže nič nezamlč - žiadne drogy ani alkohol. Buď úprimný, povedz všetko tak, ako to je, môžeš tak od začiatku riešiť veci, ktorý si vonku nezvládol," vyhlásil.
"Nezveruj sa, nedaj na žiadne zaručené rady. Ak to pôjde, nikomu nič nepožičiavaj. Nepožičiavaj si a ani sa nezadlžuj ty sám - v base sa totiž niekedy vracia až vo štvornásobnej výške," varuje nováčikov v nástupnej väznici.
Ďalej Jakub sľubuje, že v kmeňovej väznici bude čas utekať rýchlejšie a bude v nej viac možností využiť odbornú pomoc, doplniť si vzdelanie alebo prejsť rekvalifikáciou na získanie práce na slobode. "V kmeňovke je čas na sebe makať. Môžeš tu riešiť svoje dlhy, závislosti, môžeš sa naučiť niečo nové, čo ti pomôže tam vonku," hovorí.
Nováčikom Jakub odkazuje aj to, že "je dobré správať sa slušne". "Nenechaj sa umiestniť do diery. Je to zbytočné, potiahne sa to s tebou a môže to skomplikovať prípadné podmienečné prepustenie," rozpráva z uzavretého oddielu, ktorý slangovo volajú "diera".
Pripomína tiež, že je dôležité zostať v kontakte s blízkymi. Väzeň má raz za mesiac nárok na trojhodinovú návštevu štyroch vopred schválených ľudí, raz za pol roka potom môže dostať maximálne päťkilogramový balík.