WASHINGTON. Najvyšší predstavitelia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, vrátane viceprezidenta J.D. Vancea a ministra obrany Petea Hegsetha, omylom pridali novinára do chatovacej skupiny, v ktorej sa bavili o plánovaných úderoch proti jemenským povstaleckým Húsíom.
Tvrdí to časopis The Atlantic.
Informácie o cieľoch
Šéfredaktor magazínu The Atlantic Jeffrey Goldberg v článku napísal, že bol 13. marca nedopatrením pozvaný do chatovacej skupiny v aplikácii pre zasielanie správ Signal.
V tejto skupine poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz poveril svojho zástupcu Alexa Wonga vytvorením tímu s cieľom koordinovať útoky USA na Húsíom.
Najskôr sa s ním v aplikácii spojil Waltz. O dva dni neskôr ho pridal do uvedenej skupiny.
Trump začal 15. marca kampaň rozsiahlych vojenských úderov proti jemenským Húsíom, ktoré zdôvodnil tým, že povstalci útočia na lodnú dopravu v Červenom mori. Trump zároveň varoval Irán, ktorý je hlavným podporovateľom Húsíov, že musí okamžite zastaviť ich vojenskú podporu.
Niekoľko hodín pred začiatkom týchto útokov Hegseth na chat zaslal podrobnosti o plánovaných operáciách, "vrátane informácií o cieľoch, zbraniach, ktoré USA nasadia, a poradí útokov", uviedol Goldberg bez toho, aby oznámil podrobnosti.
Novinár označil použitie aplikácie Signal na koordináciu útoku za "nehorázne ľahkomyseľné".
Podľa médií boli medzi členmi skupiny tiež minister zahraničia Marco Rubio, šéfka tajných služieb Tulsi Gabbardová, riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Ratcliffe alebo zvláštny splnomocnenec Steve Witkoff.
Goldberg vo svojom článku píše, že pôvodne četovaciu skupinu nepovažoval za autentickú a mal podozrenie, že môže ísť o dezinformačnú kampaň. "Nemyslel som si, že to môže byť skutočné. Potom začali padať bomby," uviedol šéfredaktor The Atlantic.
Ministerstvo obrany odovzdalo žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu, ktorej hovorca Brian Hughes uviedol, že chatovacia skupina je zrejme autentická.
"V tejto chvíli sa zdá, že nahlásené vlákno správ je autentické, a preverujeme, akým spôsobom bolo do reťazca neúmyselne pridané číslo... Pokračujúci úspech operácie proti Húsíom dokazuje, že nedošlo k ohrozeniu našich vojakov ani našej národnej bezpečnosti," uviedol Hughes.
"Ako povedal prezident Trump, útoky proti Húsíom boli veľmi úspešné a účinné. Prezident Trump má aj naďalej maximálnu dôveru vo svoj tím pre národnú bezpečnosť, vrátane poradcu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.
Kritika Demokratov
Únik takto citlivých informácií vyvolal medzi členmi Demokratickej strany pobúrenie. "Toto je jedno z najzarážajúcejších narušení vojenského spravodajstva, o akom som za veľmi, veľmi dlhý čas čítal. Tento debakel si vyžaduje úplné vyšetrenie toho, ako sa to stalo," uviedol Schumer.
Senátor Jack Reed vyjadril presvedčenie, že Trumpov kabinet prejavil "bezstarostnosť, ktorá je ohromujúca a nebezpečná".
Bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová, na ktorú Trump svojho času opakovane útočil za používanie súkromného e-mailu, reagovala na zverejnenie článku slovami: "To si zo mňa robíte srandu."
"Pete Hegseth bol nespôsobilý viesť ministerstvo obrany ešte predtým, ako svojím nedbalým zaobchádzaním s citlivými vojenskými informáciami ohrozil našu národnú bezpečnosť. Rovnako ako jeho šéf Donald Trump, aj Hegseth - a všetci ostatní zúčastnení - predviedli ohromujúcu ukážku bezohľadnosti a ignorovania našej národnej bezpečnosti," uviedol Martin. Hegseth by mal podľa neho odstúpiť, alebo byť odvolaný.
"Nikto si nepísal vojnové plány, a to je všetko, čo k tomu môžem povedať," reagoval šéf rezortu obrany v krátkom vyjadrení, keď sa ho novinári pýtali na mimoriadny únik.
Americká vláda aplikáciu Signal neschválila pre zdieľanie citlivých informácií, píše denník The Guardian.
Stanica BBC za jednu z najpozoruhodnejších vecí, ktoré vyplývajú zo zverejnených správ, označila nesúhlas Vancea s americkým postupom v Jemene.
Viceprezident v správach tvrdil, že Spojené štáty by sa nemuseli ponáhľať s útokmi proti Húsíom, pričom uviedol, že sa mu nepáči "opäť zachraňovať Európu", keďže krajiny na kontinente by boli viac zasiahnuté útokmi povstalcov na lodnú dopravu než USA.
"Ak si myslíte, že by sme to mali urobiť, poďme do toho. Nepáči sa mi ale, že musíme znovu zachraňovať Európu," napísal Vance, podľa ktorého cez Suez prúdi až 40 percent tovaru dovážaného do Európy.