SME

Občianska súdržnosť aj evakuačný batoh. Čo radia štáty v prípade krízy či vojny

Manuály pripravuje Poľsko aj Francúzsko.

Príručku pre prípad krízy či vojny distribuuje občanom aj Švédsko.Príručku pre prípad krízy či vojny distribuuje občanom aj Švédsko. (Zdroj: MSB.se)

PARÍŽ, BRATISLAVA. Európske krajiny reagujú na zhoršenú bezpečnostnú situáciu, v rámci ktorej pre nich Rusko predstavuje čoraz väčšiu hrozbu. Na núdzové situácie chcú preto pripraviť aj svojich občanov.

Súčasťou príprav je aktualizovanie a rozdávanie krízových príručiek, ktoré hovoria o tom, ako reagovať v prípade prírodnej katastrofy, novej pandémie, no aj počas ozbrojeného konfliktu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlani na jeseň ich vydalo viacero severských krajín vrátane Švédska a Nórska. Najnovšie sa nimi inšpirovali napríklad Poľsko a Francúzsko, ktoré pracujú na príprave a distribúcii nových manuálov pre občanov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Každý muž vycvičený na vojnu. Poľsko sa chce posilniť proti ruskej hrozbe Čítajte 

Poľské príručky by mali byť na internete dostupné do konca apríla, domácnosti by fyzické výtlačky mali dostať do konca roka, informujú poľské médiá. Francúzsko chce zas manuály do každej domácnosti rozoslať do leta, v súčasnosti sa čaká na schválenie premiérom.

Lídri krajín zároveň hovoria o navyšovaní výdavkov na obranu, ako aj vojenskom výcviku pre obyvateľov. „Ak sa chceme vyhnúť vojne, naša krajina a náš kontinent sa musia naďalej brániť a pripravovať. Nikto nedokáže povedať, čo sa stane v nasledujúcich mesiacoch alebo rokoch. Chcem však, aby sme boli pripravení. Chcem, aby sme boli chránení,“ vyhlásil minulý týždeň francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Urobiť zásoby

Štáty ľuďom radia urobiť si doma zásoby, ktoré by im mali vydržať zhruba týždeň. V prvých dňoch krízovej situácie tak odbremenia vládu, no prípadne pomôžu aj ľuďom vo svojom okolí.„V čase krízy alebo vojny si musíme jeden druhému pomáhať,“ uvádza švédska brožúra.

SkryťVypnúť reklamu

Ide najmä o balenú vodu na pitie aj varenie a trvanlivé potraviny, napríklad v konzervách. Pre prípady výpadku prúdu radia mať teplé oblečenie a deky. Dôležité je tiež mať externé nabíjačky na telefóny, aby vedeli komunikovať so svojimi najbližšími. Aby mohli dostávať pokyny od vlády, treba zas rádio na baterky.

Brožúry rátajú aj s možnosťou, že občania sa budú musieť evakuovať. V tom prípade im radia mať zbalený evakuačný batoh, aby nestrácali čas balením. Poľsko vo svojej staršej príručke z roku 2022 odporúča, aby mal každý člen rodiny svoj vlastný batoh s riadnym označením, ku ktorému sa dokáže ľahko dostať.

Všetky batohy by mali obsahovať vodu, jedlo, baterku, teplé oblečenie, rádio na batérie, základné hygienické potreby, osobné dokumenty, hotovosť a mapu s kompasom.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko tiež odporúča zbaliť si spací vak, fľašu na vodu s filtrom, otvárač na konzervy či vrece na odpadky. Francúzsko zas radí nezabudnúť si náhradné dioptrické okuliare či hry na krátenie času.

Štáty zdôrazňujú dôležitosť liekov, ktoré ľudia berú, no aj všeobecnej lekárničky. Francúzsko do nej odporúča zaradiť napríklad paracetamol, obväzy, obklady či soľný roztok.

„Týmto chceme Francúzom povedať: Buďte pripravení na to, že budete niekoľko dní odkázaní sami na seba,“ povedal pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1 zdroj oboznámený s obsahom pripravovanej brožúry.

Súvisiaci článok Urobiť zásoby a byť solidárny. Škandinávia občanom radí, ako sa pripraviť na vojnu Čítajte 

Vždy nájsť úkryt

Príručky pripravujú ľudí aj na to, čo robiť, keď krízová situácia nastane. Pre tento prípad brožúry obsahujú najdôležitejšie telefónne čísla vrátane polície, hasičov a záchranárov, ako aj to, kde si na prenosnom rádiu naladiť stanice, ktoré budú vysielať pokyny vlády. Upozornenia môžu chodiť aj cez textové správy či mobilné aplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Občania sa majú riadiť aj podľa systému sirén – príručky popisujú ich zvuky a čo znamenajú. Môžu oznamovať napríklad požiar či toxické výpary v ovzduší, vyhlásenie stavu najvyššej pohotovosti či varovanie pred leteckým útokom.

V prípade náletu je potrebné okamžite sa skryť, najlepšie do krytu civilnej ochrany. Tie totiž poskytujú najlepšiu ochranu pred nárazovými vlnami, šrapnelmi, ako aj následkami útoku chemických, biologických či jadrových zbraní.

Ak nemajú ľudia vo svojom okolí kryt, prípadne sa doň nestihnú dostať, švédska príručka ako druhú najlepšiu možnosť uvádza pivnice, garáže, podzemné stanice metra alebo miestnosti bez okien. Ak sa človek nachádza vonku, mal by nájsť tunel či postaviť sa k múru. Ak ani tie nie sú k dispozícii, vláda odporúča ľahnúť si na zem, najlepšie do jamy či priekopy.

SkryťVypnúť reklamu

Poľská núdzová príručka hovorí aj o chemických či jadrových útokoch. V prípade chemického útoku radí pohybovať sa v opačnom smere ako vietor a chrániť si dýchacie cesty a pokožku.

V prípade možného vystavenia sa otravnej látke treba vymeniť oblečenie a mimo domu vyhodiť to staré, osprchovať sa a nejesť kontaminované jedlo. Ako prevenciu radí nevychádzať von, poriadne zatesniť okná a dvere a vypnúť ventilátory a klimatizáciu.

Poliakom zároveň radí nepodliehať panike. „Zostaňte pokojní, obmedzíte tak zbytočnú spotrebu vzduchu v uzavretej miestnosti,“ píše sa v manuáli.

Súvisiaci článok Ak chceš mier, priprav sa na vojnu. Švajčiarsko obnovuje bunkre Čítajte 

Kolektívna pripravenosť

Všetky spomínané brožúry apelujú aj na súdržnosť medzi občanmi. Poľská príručka napríklad ľudí žiada, aby sa spojili so známymi v rizikových oblastiach, staršími susedmi či ľuďmi so znevýhodneniami v svojom okolí a zistili, či majú všetky potrebné informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Podporujú aj vzájomnú pomoc napríklad v podobe transportu či poskytnutia prístrešku.

Švédsko zas zdôrazňuje dôležitosť „kolektívnej pripravenosti“. Občanov preto nabáda, aby sa pridali k dobrovoľníckym obranným organizáciám.

Pomôcť však nemusia len vojensky. Možnosťami pre občanov sú aj kurzy resuscitácie či darovanie krvi.

Podobnú pasáž s cieľom zapojiť do obrany občanov chce do svojho manuálu zahrnúť aj Francúzsko. Vysvetliť napríklad má, ako sa dá vstúpiť do záloh či pridať sa k dobrovoľným hasičom.

Francúzska vláda chce tiež ľudí viac zjednotiť v otázke občianskej povinnosti. „Cieľom je aj zvýšiť informovanosť všetkých, mladých ľudí, vedúcich pracovníkov, ale aj dôchodcov,“ dodal pre francúzske médiá zdroj oboznámený s pripravovanou príručkou.

Poľsko

Súvisiace témy: Francúzsko, Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 333
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 379
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 957
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 659
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 137
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 041
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 037
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 1 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český prezident Petr Pavel.

SPD je za referendum o zotrvaní v EÚ a NATO.


TASR
Henna Virkkunenová, podpredsedníčka Európskej komisie pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu.

Platforma nezverejňuje reklamné úložisko.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz.

Štát musí dokázať krajnej pravici boj proti slobodnému demokratickému poriadku.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz a bývalá líderka krajiny Angela Merkelová na smútočnom obrade jednej z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerovej.

Margot Friedländerová zomrela vo veku 103 rokov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu