ŽENEVA. Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok uviedla, že násilie na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) v súvislosti s konfliktom s militantným Hnutím 23. marca (M23) prinútilo od začiatku roka viac ako 100 000 ľudí utiecť do susedných krajín, predovšetkým Ugandy a Burundi.
"Za menej ako tri mesiace sa počet obyvateľov KDR utekajúcich do susedných krajín zvýšil na viac ako 100.000," uviedla hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Hnutie M23 útočí na východe KDR od januára a obsadilo tam tri kľúčové mestá Goma, Bukavu a Walikale. Podľa údajov Kinshasy zabili povstalci viac ako 7 000 osôb.
UNHCR zdôraznila, že mnoho z ľudí v tomto regióne bolo už v minulosti nútených opustiť svoje domovy.
"V meste Goma v Severnom Kivu a jeho okolí boli všetky miesta, ktoré boli v minulosti domovom pre 400.000 vnútorne vysídlených osôb, zničené rodiny zostali bez prístreškov a ochrany," dodal úrad OSN.
"V dôsledku znižovania finančných prostriedkov majú humanitárni partneri problém obnoviť prístrešky, takže vysídlené osoby majú len málo možností na prežitie," vysvetlila hovorkyňa UNHCR.
Podľa OSN s hnutím M23 spolupracuje susedná Rwanda a podporuje ho približne 4000 vojakmi s cieľom ťažiť cenné nerastné suroviny v regióne. Kigali tvrdenia o vojenskej podpore M23 odmieta.