BRUSEL, BRATISLAVA. Popri prevzatí vojenskej pomoci Ukrajine a budovaní vlastnej obrany v kontexte zníženého amerického záujmu o Európu sa európski lídri zaoberajú ďalším dôležitým rizikom - možnosťou, že by v Severoatlantickej aliancii museli kompletne nahradiť Spojené štáty.
Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko a severské štáty začali aktívne debatovať o tom, ako nanovo rozdeliť finančné aj vojenské bremeno medzi európske štáty, píše denník Financial Times.
Európske štáty chcú mať do nadchádzajúceho Haagskeho summitu NATO (24.-26. júna) pripravený plán, ktorý by predostreli Spojeným štátom.
Účelom úsilia, o ktorom FT píšu, je podľa článku zabrániť chaosu v prípade, že by sa Spojené štáty jednostranne rozhodli Alianciu opustiť.
Plánom je predstaviť Washingtonu také prerozdelenie bremena, ktoré mu umožní plynule presunúť pozornosť k Ázii a presvedčiť tak Donalda Trumpa, aby pristúpil na postupnú zmenu zodpovednosti v Aliancii.
Opúšťanie Európy a prenos pozornosti na Áziu je dnes už oficiálna a verejná politika Spojených štátov, no z úst Trumpovho pobočníka Elona Muska aj iných republikánov sa už ozývajú hlasy požadujúce odchod z NATO. Aj samotný Trump má pocit, že Amerika na Alianciu dopláca.
V článku sa dočítate:
- Kto a prečo v Amerike hovorí o odchode z NATO,
- čo by to znamenalo pre Európu,
- aké spôsobilosti by Európa musela nahrádzať.
Neplatíš, nebránime
Donald Trump mal pochybnosti o zmysle amerického členstva v NATO už počas svojho prvého funkčného obdobia (2017 - 2021).
Osobitne krajinám, ktoré neinvestujú dohodnuté dve percentá HDP do vlastnej obrany odkazoval, že ak by čelili vojenskej agresii, Spojené štáty by nedodržali svoj záväzok zo Severoatlantickej zmluvy.
V roku 2024 dokonca dodal, že by v prípade takýchto krajín Rusko povzbudil, nech si robí, čo chce.