BRUSEL. Lídri 26 krajín Európskej únie v Bruseli podporili spoločné vyhlásenie, ktoré pripravil predseda Európskej rady (ER) António Costa, a potvrdili pokračovanie podpory Ukrajine.
Vyzvali tiež Rusko, aby ukázalo skutočnú politickú vôľu ukončiť vojnu, ktorú začalo svojím útokom vo februári 2022.
Maďarsko bolo proti takejto formulácii vyhlásenia, informuje z Bruselu osobitný spravodajca TASR.
"Európska rada pripomína svoje predchádzajúce závery a opätovne potvrdzuje vytrvalú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc," píše sa vo vyhlásení.
Mier prostredníctvom sily
Európska únia podľa lídrov trvá na svojom prístupe "mier prostredníctvom sily", ktorý si vyžaduje, aby Ukrajina bola v čo najsilnejšej pozícii vďaka vlastným silným vojenským kapacitám.
Lídri 26 krajín Únie tiež uvítali spoločné vyhlásenie Ukrajiny a Spojených štátov po stretnutí ich predstaviteľov 11. marca v Saudskej Arábii vrátane návrhov na dohodu o prímerí, humanitárne úsilie a obnovenie výmeny spravodajských informácií a bezpečnostnej pomoci USA.
"Európska rada vyzýva Rusko, aby prejavilo skutočnú politickú vôľu ukončiť vojnu," zdôraznili.
Malo by tiež podľa nich dôjsť k výmene vojnových zajatcov, prepusteniu civilistov a návratu všetkých ukrajinských detí a iných civilistov nezákonne deportovaných a presunutých do Ruska a Bieloruska.
"Európska únia je naďalej pripravená zvýšiť tlak na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií a posilnením presadzovania existujúcich opatrení vrátane ďalších prostriedkov a opatrení proti ich obchádzaniu, s cieľom oslabiť jeho schopnosť pokračovať vo vedení agresívnej vojny," zhodli sa ďalej premiéri a prezidenti.
Únia a jej členské štáty chcú tiež prispieť k mierovému procesu a pomôcť zabezpečiť pre Ukrajinu spravodlivý a trvalý mier, ktorý je v záujme Ukrajiny aj celej Európy.
Kallasovej iniciatíva je na dobrovoľnej báze
Európska rada vo vyhlásení tiež pripomína iniciatívy na zvýšenie vojenskej podpory bloku pre Ukrajinu, najmä plán šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej na dodávky delostreleckej munície v hodnote piatich miliárd eur.
Upozorňuje však, že tieto iniciatívy sú na dobrovoľnej báze.
"Všetka vojenská podpora, ako aj bezpečnostné záruky pre Ukrajinu sa budú poskytovať pri plnom rešpektovaní bezpečnostnej a obrannej politiky niektorých členských štátov a pri zohľadnení bezpečnostných a obranných záujmov všetkých členských štátov," spresňuje sa v dokumente.
Európska únia tiež podľa vyhlásenia zintenzívni podporu reformného úsilia Ukrajiny na jej ceste k členstvu v Únii. "Európska rada zdôrazňuje význam pokroku v procese rokovaní v súlade s prístupom založeným na zásluhách," píše sa na záver.
Dobrovoľnosť využijeme, Ukrajine nepošleme ani cent, hovorí Fico
Slovenská republika trvala na tom, aby účasť na plánoch Kallasovej poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške až 40 miliárd eur bola pre členské štáty dobrovoľná.
V inom prípade by s ňou Slovensko nesúhlasilo, uviedol premiér Robert Fico.
"Slovensko nemôže nikto prinútiť, aby zo svojho rozpočtu na úkor iných domácich priorít vynaložilo 250 miliónov eur na nákup zbraní pre Ukrajinu," zdôraznil slovenský premiér.
Všetky členské krajiny EÚ majú podľa Fica rovnaký názor na zvyšovanie bezpečnosti Európy, naďalej však medzi nimi pretrvávajú rozdielne postoje, pokiaľ ide o podporu Ukrajiny vo vojne s Ruskom.
"Súčasná slovenská vláda od svojho vzniku dôsledne odmieta poskytovať Ukrajine bezplatnú vojenskú pomoc, rovnako odmietame finančne kryť výdavky Ukrajiny na vojenské operácie," uviedol.
Pri prijímaní záverov o Ukrajine na úrovni Európskej rady podľa vlastných slov vždy dôsledne trvá na tom, aby obsahovali ustanovenie, ktoré každému členskému štátu garantuje slobodu rozhodovania pri poskytovaní vojenskej pomoci Kyjevu.
Takéto ustanovenie je podľa Fica v dokumentoch prijatých vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady. Ide o vyhlásenie predsedu ER Antónia Costu, ku ktorému sa pripojili všetky členské krajiny okrem Maďarska. Podľa slovenského premiéra ide o ďalší dôležitý krok garantujúci Slovensku, že v zahraničnej politike sa môže správať suverénne aj v najcitlivejších otázkach.
"Samozrejme, že dobrovoľnosť iniciatívy využijeme a Ukrajine nepošleme ani cent z nášho rozpočtu na ich zbrane, my však nevieme zabrániť iným členským krajinám Európskej únie, aby Ukrajine takto na bilaterálnej a dobrovoľnej báze pomohli," skonštatoval.