BRUSEL, BRATISLAVA. Rýchle vyzbrojenie Európy sa popri novej politike Spojených štátov a pochybnostiach o ich bezpečnostných zárukách stalo prakticky nevyhnutnosťou.
Aktuálny samit Európskej rady (orgánu lídrov členských štátoch EÚ) má na stole plán na investície do európskej obrany od predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej.
Projekt s názvom ReArm Europe má podporiť európsky obranný priemysel pôžičkami a presunom peňazí z iných rozpočtových kapitol, pričom v súčte by mohol za päť rokov ponúknuť až osemsto miliárd eur.
Tie by mali byť investované nielen do priamej obranyschopnosti, ale aj do obranného priemyslu a výskumu. Investície do zbrojenia by sa navyše nemuseli rátať do prísnych fiškálnych pravidiel Európskej únie.
„Členské štáty EÚ, spolu s partnermi, ako sú Kanada, Nórsko, Turecko a Spojené kráľovstvo, už vyzbrojovanie nemôžu ďalej odkladať. Znepokojujúci revizionizmus Donalda Trumpa je pre Európu existenčným budíčkom, aby sa posunula k viac integrovanej Únii," napísal v analýze pre The Conversation Michele Testoni, profesor medzinárodných vzťahov.
V sérii otázok a odpovedí približujeme, čo je ReArm Europe, aké príležitosti prináša a koľko peňazí v ňom môže byť.
V článku odpovedáme na otázky:
- Čo je a čo nie je ReArm Europe?
- Prečo sa projekt objavil práve teraz?
- O koľko peňazí ide a prečo sa spomína 150, ale aj 800 miliárd?
- Aké príležitosti a riziká prináša ReArm Europe pre Slovensko?
- Ráta sa do obranných výdavkov aj boj s migráciou?
- Ako sa ReArm Europe týka Ukrajiny a plánu Kaje Kallasovej na zvýšenie vojenskej pomoci?
1. Čo je ReArm Europe?
Dokument s oficiálnym názvom Spoločná biela kniha pre európsku obrannú pripravenosť 2030, je súčasťou iniciatívy ReArm Europe, cez ktorú chce Európska únia pomôcť členským štátom posilniť vlastnú obranu v horizonte najbližších piatich rokov.
„Éra mierovej dividendy je preč. Bezpečnostná architektúra, na ktorú sme sa spoliehali, už nie je samozrejmosťou,“ zdôvodnila plán v tlačovej správe Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.
Hlavnými nástrojmi na rozbehnutie vyzbrojovania Európy, ako aj na podporu európskeho zbrojárskeho priemyslu, majú byť európske pôžičky a uvoľnenie rozpočtových pravidiel pre investície do obrany.
Pôžičky má obsluhovať nový finančný nástroj EÚ pod názvom SAFE - Security Action for Europe. Ten má zastrešovať aj spoločné obstarávanie v obranných zákazkách.
2. Prečo sa objavil práve teraz?
Ruská vojna proti Ukrajine trvá už viac ako tri roky, no začiatkom tohto roka sa do rovnice pridal Donald Trump.
Nová americká administratíva rýchlo oznámila, že Európa sa o svoju obranu bude musieť starať sama a že Washington nebude poskytovať bezpečnostné záruky Ukrajine ani prípadným mierovým jednotkám na jej pôde.