BRUSEL, BRATISLAVA. Európska únia má svojich "rozkladačov" právneho štátu, medzi ktorými je aj Slovensko, vyplýva z nedávnej správy mimovládnej Únie občianskych slobôd pre Európu (Liberties).
„Demokratická recesia v Európe sa v roku 2024 prehĺbila. Bez rozhodných krokov hrozí EÚ ďalšia erózia demokracie,“ píše v správe, ktorú vypracovalo 43 organizácií na ochranu ľudských práv v 21 členských štátoch.

Skúmali napríklad manipuláciu súdnictva, korupciu, prenasledovanie novinárov či obmedzovanie protestov. Na Slovensku upozornili napríklad na snahu ovládnuť verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska či na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Okrem Slovenska medzi tzv. búračov právneho štátu zaradili aj Bulharsko, Chorvátsko, Rumunsko a Taliansko. Spomínané krajiny tak podľa správy robia zámerne „takmer vo všetkých aspektoch“.
V článku sa dočítate aj:
- prečo má Chorvátsko problém s generálnym prokurátorom,
- aká kontroverzia je ohľadom rumunských prezidentských volieb,
- ako Taliansko ohrozuje súdy.
Bulharské korupčné škandály
Pri Bulharsku správa kritizuje najmä protikorupčné vyšetrovania zamerané proti prominentným oponentom vlády. Upozorňuje tiež na to, že dlhodobé problémy, ako napríklad skládka stavebného odpadu v Sofii, zostávajú nedoriešené.
Politicky zamerané vyšetrovania podľa výskumníkov narastajú. „Protikorupčný rámec nie je zameraný proti korupcii, ale slúži skôr ako nástroj proti politickým a obchodným oponentom faktických vlastníkov štátnych inštitúcii," píšu.
Chorvátsky problém s generálnym prokurátorom
Správa považuje integritu súdneho systému v Chorvátsku za poškodenú. Upozorňuje najmä na vymenovanie Ivana Turudića za generálneho štátneho zástupcu. Má totiž úzke väzby na vládnu stranu Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ).