BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarskí organizátori pochodu za práva LGBT+ ľudí sa v súčasnosti pripravujú na jubilejný 30. ročník, ktorý je naplánovaný na 28. júna. Nakoniec sa však nemusí uskutočniť.
Maďarský parlament totiž v utorok schválil návrh zákona zakazujúci podujatia, ktoré idú proti tzv. zákonu o ochrane detí. Ten zakazuje „zobrazovanie alebo propagovanie“ homosexuality mladistvým do 18 rokov.
Loading
...
Návrh predkladali poslanci vládnej strany Fidesz, podporili ho aj krajne pravicové strany Jobbik a Mi Hazánk. Opoziční poslanci pred hlasovaním v sále na protest zapálili dymovnice, hrali sovietsku hymnu a rozhádzali upravené fotografie premiéra Viktora Orbána, na ktorých sa bozkáva s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Organizátori pochodu Pride v Budapešti ešte predtým odkázali, že podujatie sa uskutoční a že deti neohrozujú.Povedali tiež, že zákon porušuje vláda, a to obmedzovaním slobody prejavu a zhromažďovania.
„Toto nie je ochrana detí, ale fašizmus," píšu vo vyhlásení s tým, že vláda využíva boj proti LGBT+ len ako zámienku. „V čase, keď v domácnostiach prebieha na konci mesiaca debata o tom, či zaplatia obed, alebo účty za elektrinu, úlohou vlády by malo byť riešenie týchto problémov a nie premýšľať o tom, ako ešte viac obmedziť slobody ľudí," dodávajú organizátori.
V článku sa dočítate aj:
- aký trest organizátorom a účastníkom hrozí,
- ako na to organizátori reagujú,
- aká bola reakcia primátora Budapešti,
- čo môže byť za Orbánovým najnovším útokom na LGBT+.
Škoda peňazí a času
Premiér Orbán zákaz naznačil už vo februári. „Navrhujem, aby sme prešli do protiútoku. Radím organizátorom Pridu, aby sa nezaoberali prípravou tohtoročného sprievodu. Je to škoda peňazí a času," povedal v každoročnom prejave pred svojimi straníkmi a podporovateľmi.
Šéf Orbánovej kancelárie Gergely Gulyás sa ešte koncom februára vyjadril, že tzv. dúhový pochod by sa tento rok mal konať na „uzavretom mieste“. Účastníci tradične prechádzajú centrom hlavného mesta.
Organizátorom aj účastníkom bude najnovšie hroziť pokuta do výšky dvestotisíc forintov (zhruba 502 eur). Predkladatelia návrhu hovoria, že štát chce peniaze následne použil na „ochranu detí".
Okrem pokuty pozmenený zákon umožní polícii použiť technológiu na rozpoznávanie tvárí účastníkov.