LONDÝN. Vo veku 105 rokov zomrel posledný žijúci pilot britského Kráľovského letectva (RAF), ktorý sa zúčastnil Bitky o Britániu počas druhej svetovej vojny, John „Paddy“ Hemingway. Informoval o tom portál BBC.
Rodák z Dublinu vstúpil do letky ešte ako tínedžer pred začiatkom vojny.
Bitky o Britániu – trojmesačného obdobia, počas ktorého britské letectvo bránilo nebo pred masívnym útokom nemeckej Luftwaffe - sa zúčastnil ako 21-ročný.
Britský premiér Keir Starmer zložil Hemingwayovi poctu a vyhlásil, že jeho odvaha, rovnako ako odvaha všetkých pilotov RAF, „pomohla ukončiť druhú svetovú vojnu a zabezpečiť našu slobodu“.
Tí, ktorí bojovali v tejto bitke, sa po slávnom prejave vtedajšieho premiéra Winstona Churchilla stali známymi ako "The Few", čo by sa dalo do slovenčiny voľne preložiť ako "tých pár".
"Nikdy na poli ľudského konfliktu nebolo také množstvo ľudí tak veľa dlžných tak málo ľuďom," povedal Churchill o ich obetiach v boji.
Podľa vyhlásenia RAF Hemingway „pokojne zomrel“ v pondelok.

Lietadlo musel opustiť štyrikrát
Jeho letka zostrelila 90 nepriateľských lietadiel počas 11-dňového obdobia v máji 1940 a poskytovala stíhaciu podporu počas Bitky o Francúzsko.
Počas vojny bol kapitán Hemingway zostrelený štyrikrát.
V auguste 1940 sa počas vzdušných súbojov – leteckých duelov jeden na jedného – dvakrát musel katapultovať zo svojho stíhacieho lietadla Hurricane. Raz pristál v mori pri pobreží Essexu, druhýkrát v močiaroch.
Vrak jeho lietadla bol objavený v roku 2019, pričom riadiaca páka a tlačidlo streľby zostali v polohe „paľba“.
V júli 1941 mu bol udelený Záslužný letecký kríž – vyznamenanie RAF udeľované za prejavy statočnosti, odvahy či oddanosti počas bojových operácií.
Cestou za kráľom, od ktorého si mal medailu prevziať, však bol nútený uniknúť z lietadla Blenheim, ktoré havarovalo pri vzlete.
Počas služby v 85. letke na základni RAF Hunsdon v grófstve Hertfordshire musel Hemingway vyskočiť zo svojho nočného stíhača Havoc vo výške 600 stôp (183 metrov) kvôli poruche prístrojov v zlom počasí.
Pri zoskoku si zlomil ruku o zadnú časť lietadla a jeho padák sa neotvoril – zachytil sa až o konáre stromu.
Štvrtýkrát bol nútený opustiť lietadlo pri bojoch neďaleko Ravenny v Taliansku, keď jeho Spitfire viackrát zasiahli. Pristál na nepriateľskom území, kde mu talianski civilisti pomohli dostať sa späť k spojencom.

Pri spomienkach mal iskru v očiach
V rozhovore pre BBC News NI v roku 2023 Hemingway povedal, že nikdy nehľadal slávu za to, že bol súčasťou "The Few". "Nemyslím si, že sme si niekedy pripisovali nejakú veľkosť,“ uviedol.
"Jednoducho sme bojovali vo vojne, na ktorú sme boli vycvičení," dodal.
Ako svoju najväčšiu ľútosť označil stratu priateľov, najmä Richarda „Dickieho“ Leeho v auguste 1940.
RAF vo svojom vyhlásení uviedlo, že jeho úmrtie znamená „koniec jednej éry a dojímavú pripomienku obetí tých, ktorí bojovali za slobodu počas druhej svetovej vojny“.
"Jeho odvaha tvárou v tvár obrovským prekážkam bola dôkazom jeho zmyslu pre povinnosť a dôležitosti britskej odolnosti."
Podľa RAF mal Hemingway „vždy iskru v očiach, keď si spomínal na veselé chvíle s kolegami vo Francúzsku a Londýne“.
„Tento tichý, vyrovnaný, premýšľavý a zároveň hravý človek možno nechcel byť posledným z "The Few", no stelesňoval ducha všetkých, ktorí podnikali letecké misie nad touto zelenou krajinou,“ dodalo RAF vo vyhlásení.
Náčelník generálneho štábu RAF Sir Rich Knighton uviedol, že sa s Hemingwayom stretol v Dubline začiatkom tohto roka.
„Paddy bol úžasná osobnosť, ktorej životný príbeh stelesňuje všetko, čo bolo a stále zostáva skvelé na Kráľovskom letectve.“
