WASHINGTON, BRATISLAVA. Aj v čase, keď ruské médiá šíria o vojne na Ukrajine protiukrajinskú propagandu, sa Rusi stále vedia dostať k pravdivým informáciám - napríklad z Rádia Slobodná Európa. Čoskoro sa to môže zmeniť.
Rozhlasová stanica, ktorú platí americká vláda, príde o grant. Minulý týždeň to nariadil prezident Donald Trump.
Ako podporovateľ zoštíhľovania štátnej správy nariadil výrazne zmenšiť Agentúru Spojených štátov pre globálne médiá (USAGM). Spadajú pod ňu stanice Slobodná Európa, Slobodná Ázia či Hlas Ameriky, ktoré sa zameriavajú na vysielanie do krajín s nedemokratickými režimami.
Ich osud je nateraz nejasný. Zamestnancom Hlasu Ameriky napríklad cez víkend oznámili, aby nechodili do práce.
Financovať Slobodnú Európu by ďalej mohla Európa. Navrhol to český minister zahraničia Ján Lipavský, ktorý tému predstavil svojím kolegom v pondelok v Bruseli.
„Od Bieloruska po Irán, od Ruska po Afganistan, Rádio Slobodná Európa a Hlas Ameriky sú jednými z mála slobodných zdrojov pre ľudí žijúcich v neslobode," napísal na sociálnej sieti X. "Ich umlčanie by nebolo stratou iba pre nich, ale aj pre nás všetkých, ktorí veríme v demokraciu."
V článku sa tiež dočítate:
- o aké stanice ide,
- aký osud ich môže čakať,
- prečo hrali prominentnú úlohu v Československu.
Dar nepriateľom Ameriky
Rozhlasová stanica Slobodná Európa vznikla v roku 1949 v USA, od roku 1995 sídli v Prahe. Dnes vysiela do 23 krajín v 27 jazykoch.
Za svoju hlavnú misiu považuje presadzovanie demokratických hodnôt a informovanie o ľudských právach v krajinách, kde je prístup k slobodným médiám zakázaný alebo značne obmedzený.
Zameriava sa preto napríklad na Rusko, Afganistan či Irán. Jej odnož, rádio Slobodná Ázia, zas často informuje o Severnej Kórei či o Číne.
S Trumpovým rozhodnutím odobrať grant nesúhlasia mnohí demokratickí, no ani republikánski politici. Vravia, že okrem hodnoverného informačného zdroja ide o dôležitý nástroj americkej diplomacie a prezident nepoškodí len občanov autoritárskych krajín, ale aj americké záujmy v zahraničí.