TEL AVIV. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu oznámil úmysel odvolať šéfa domácej tajnej služby Šin Bet Ronena Bara.
Návrh na jeho odvolanie predloží na najbližšom zasadnutí vlády, píšu izraelské médiá.
Svoj krok premiér zdôvodňuje rastúcou nedôverou voči Barovi, ktorý sa okrem iného podieľal na rokovaniach o prímerí s palestínskym teroristickým hnutím Hamas.
Šéf Šin Betu uviedol, že jeho odvolanie nesúvisí s teroristickým útokom Hamasu z predvlaňajšieho 7. októbra.

Šin Bet vinil aj Netanjahuovu politiku
Vo vyhlásení Netanjahuova kancelária píše, že v čase vojny musí medzi premiérom a šéfom Šin Betu panovať plná dôvera.
"Bohužiaľ, situácia je opačná - ja túto dôveru nemám," uviedol Netanjahu s tým, že jeho nedôvera voči šéfovi tajnej služby rastie.
Medzi vládou a tajnou službou v posledných týždňoch silnelo napätie. Vo svojej analýze príčin teroristického útoku Hamasu a jeho spojencov z predvlaňajšieho 7. októbra síce Šin Bet uznal svoje pochybenia, naznačil však, že Hamas mohol rásť aj vďaka politike izraelskej vlády. To vtedy Netanjahuova kancelária kritizovala.
Tajná služba sa navyše zaoberá možnými väzbami niekoľkých Netanjahuových spolupracovníkov s Katarom.
Bar sa bráni, ale odvolanie prijme
Bar je presvedčený, že dôvody jeho chystaného odvolania nesúvisia so 7. októbrom. Podľa neho Netanjahuove očakávania, že šéf Šin Betu bude osobne lojálny voči premiérovi, je "v podstate nelegitímne" a je v rozpore so zákonom o tajných službách.
Bar vo vyhlásení uviedol, že politici vedome ignorovali varovanie tajnej služby ohľadom posilňovania Hamasu. Zároveň pripustil, že nesie zodpovednosť za zlyhanie Šin Betu, ktoré prispelo k vykonaniu teroristického útoku zo 7. októbra.
Podľa izraelskej tlače Bar prijme odvolanie, ak sa preň vláda rozhodne.

Opozícia Netanjahuov zámer kritizuje
Opozícia premiérov zámer kritizuje. Bývalý premiér Benny Ganc uviedol, že zámer "ničí jednotu Izraela pre politické a osobné dôvody".
Ďalší expremiér a opozičný vodca Jair Lapid uviedol, že sa v prípade Barovho odvolania obráti na súd.
Šin Bet má v Izraeli na starosti kontrarozviedne úlohy, kontrolu palestínskych skupín a protiteroristickú aktivitu.
Bar bol do čela tejto služby menovaný Netanjahuovým predchodcom Jairom Lapidom v októbri 2021.