Nairobi 21. marca (TASR) - Nedávny objav hominida v Keni, ktorý chodil po Zemi pred 3,6 miliónmi rokov, postavil podľa dnešného vyhlásenia vedcov doterajšie evolučné myslenie na hlavu.
Doteraz si vedci mysleli, že dnešný ľudský typ homo sapiens mal iba jedného spoločného predchodcu, známeho ako Australophitecus afarensis, ktorého prototyp "Lucy" objavili v roku 1974 v Etiópii. Paleontologický tím, vedený matkou a dcérou - Meave a Louise Leakeyovými, však vyhlasuje, že nález hominida z Kene, ktorého pomenovali Kenyanthropus platyops sa od Australophiteka celkom odlišuje.
"Revolucionizuje to spôsob, akým sa pozeráme na ľudských predkov. Našli sme 3,6 milióna rokov starého hominida s veľmi plochou tvárou a ten sa od svojich súčasníkov, o ktorých vieme, úplne odlišuje," povedala 29-ročná Louise Leakeyová agentúre Reuters.
Paleontologický tím našiel v rokoch 1998 a 1999 pozostatky viac ako 30 osôb. Najvýznamnejším nálezom bol objav lebky, ktorú našiel jeden z asistentov pri rieke Lomekwi v severnej Keni. Po dvoch rokoch intenzívneho laboratórneho výskumu vzácnej lebky sa podľa paleontológov nahromadil dostatok dôkazov na to, aby mohol byť vyhlásený objav nielen nového ľudského druhu, ale aj rodu.
Kenyanthropus má v porovnaní s Lucy oveľa plochejšiu tvár a veľmi malé zubné stoličky, čo vedie vedcov k záveru, že na jeho jedálnom lístku dominovalo ovocie, lesné plody, larvy, malé cicavce a vtáky. Podľa paleontológov nedávne objavy dokazujú, že evolučný strom človeka je ďaleko "košatejší" ako sa predpokladalo. Fred Spoor z oddelenia anatómie na University College v Londýne hovorí, že objav znemožňuje určiť s istotou, kto bol vlastne predkom človeka. "Keby sme sa mali staviť, pravdepodobne to nie je ani Kenyanthropus ani Australophitecus," hovorí Spoor.
Louise Leakyová, ktorá predstavuje vo svojej rodine už tretiu generáciu paleontológov a na londýnskej univerzite si robí doktorát, vyhlasuje, že pôvodne mala v pláne vyhnúť sa súčasnej profesii, počas spolupráce s matkou však zistila, že je to "nákazlivé."