BRAZÍLIA. Brazílske úrady vyrúbali 13-kilometrový pás v Amazonskom pralese, na ktorom vznikne štvorprúdová diaľnica. Po nej sa majú ľudia dostať do mesta Belém, kde sa v novembri bude konať klimatická konferencia COP30.
Niektorí miestni a ochrancovia prírody varujú pred ďalekosiahlymi dôsledkami pre životné prostredie, napísala stanica BBC. Podľa nej kvôli konferencii dorazí do Belému okolo 50-tisíc ľudí.
Avenida Liberdade
Vláda severobrazílskeho štátu Pará sa diaľnicou známou ako Avenida Liberdade zaoberala už v roku 2012, opakovane ju ale kvôli obavám o životné prostredie odkladala.
Podľa nových projektov investícia presiahne 81 miliónov dolárov.
Peniaze pôjdu aj na výstavbu prechodov pre zver, cyklotrás, solárnych osvetlení i nových hotelov a na premenu prístavu, kde budú kotviť výletné lode.
To privítali niektorí majitelia obchodov na pobrežnom trhovisku Ver-o-peso, ktorí veria, že budovanie prinesie Belému nové príležitosti. Vítajú tiež vidinu prílevu turistov, vďaka čomu budú viac predávať svoje výrobky.
Kritici však namietajú, že výstavbou sa zničia tisíce hektárov chráneného pralesa, čo bude mať dopad na životné prostredie.
Amazónia totiž zohráva zásadnú úlohu pri pohlcovaní uhlíka a v biologickej rozmanitosti a odlesňovanie je v rozpore so samotným účelom klimatického samitu.
Veterinárka Silvia Sardinhaová varuje pred rozdrobením ekosystému, narušením pohybu voľne žijúcich zvierat a ich prirodzeného prostredia a úbytku priestoru, kde zvieratá môžu žiť a rozmnožovať sa.
Sociálny rozmer
Odlesňovanie má aj sociálny rozmer. Claudio Verequete, ktorý býva asi 200 metrov od staveniska, si zarábal zberom plodov acai z paliem, ktoré sú teraz preč.
"Všetko bolo zničené. Našu úrodu už porúbali a my už nemáme taký príjem, ktorý by nás uživil," povedal.
Verequete od vlády údajne nedostal žiadne odškodnenie a musí sa spoliehať na svoje úspory. Obáva sa tiež toho, že v budúcnosti sa bude rúbať ďalej, keby v oblasti niekto chcel postaviť benzínovú pumpu alebo sklad.
Ľudia z jeho komunity sa navyše na cestu ani nedostanú, pretože okolo nej vyrastú steny.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva povedal, že COP30 bude historickou schôdzkou, pretože bude "konferenciou COP v Amazónii, nie konferenciou COP o Amazónii".
Samit podľa neho bude aj príležitosťou zamerať sa na potreby pralesa, ukázať ho svetu a predstaviť, čo brazílska vláda pre jeho ochranu urobila.