DAMASK. Najmenej 1383 civilistov zahynulo pri niekoľko dní trvajúcom násilí na západe Sýrie. Väčšina obetí potýčok medzi bezpečnostnými silami a ozbrojencami bola z radov alavitskej menšiny.
Oznámilo to v stredu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
SOHR tvrdí, že civilisti zahynuli pri "popravách bezpečnostnými silami a spojeneckými skupinami" po tom, čo minulý týždeň vypukli boje v provincii Lázikíja na pobreží Stredozemného mora.
V tejto oblasti je sústredená menšina alavitov, z ktorej pochádza aj zvrhnutý dlhoročný prezident Bašár Asad.
Od decembrového zvrhnutia Asada podľa AFP žije mnoho alavitov v strachu z odvety za jeho vládu, počas ktorej v krajine 14 rokov zúrila občianska vojna.
Ministerstvo obrany v Damasku v pondelok oznámilo, že ukončilo operáciu svojej armády na pobreží Sýrie. SOHR uviedlo, že napriek ústupu násilností počet obetí stále stúpa, pretože sa stále objavujú mŕtve telá. Najnovšie úmrtia zaznamenali v pobrežných provinciách Lázikíja a Tartús a v susednej provincii Hamá.

Pozorovateľské centrum obvinilo bezpečnostné zložky a spojenecké skupiny z účasti na "popravách v teréne, násilnom vysídľovaní a vypaľovaní domov, bez akýchkoľvek zákonných odstrašujúcich prostriedkov".
Násilie na západe Sýrie vypuklo vo štvrtok, keď došlo k potýčkam po tom, ako ozbrojenci podporujúci Asada zaútočili na nové sýrske bezpečnostné sily.
Následné zrážky si vyžiadali životy 231 príslušníkov bezpečnostných síl. SOHR uviedlo, že zahynulo množstvo bojovníkov podporujúcich zvrhnutého prezidenta.
Úrad OSN pre ľudské práva zdokumentoval popravy bez súdu, ktoré sa zrejme uskutočnili "na sektárskom základe".
Dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara, ktorého islamistické hnutie Hajat Tahrír aš-Šám zvrhlo Asada, prisľúbil potrestanie tých, ktorí stoja za "krviprelievaním civilistov", a zriadil vyšetrovací výbor. Hovorca spomínaného výboru povedal, že Sýria je odhodlaná "zabrániť nezákonnej pomste a zaručiť, aby nedošlo k beztrestnosti".