TIRANA. Úrad pre elektronickú a poštovú komunikáciu (AKEP) vyzval v stredu všetkých poskytovateľov internetových služieb v Albánsku, aby od 13. marca na jeden rok zablokovali prístup k platforme na zdieľanie krátkych videí TikTok a písomne doložili svoj postup.
Poskytovatelia sú povinní blokovať príslušné IP adresy a DNS servery prepojené s touto aplikáciou, informuje TASR s odvolaním sa na správy agentúr DPA a AFP.
Podnecuje násilie a šikanu
Premiér Edi Rama už vlani v decembri uviedol, že chce dosiahnuť úplný zákaz TikToku, nekonkretizoval však, kedy sa tak má stať. K tomuto kroku dospel na základe vyše 1300 stretnutí s viac ako 65 000 učiteľmi a rodičmi, z ktorých väčšina zákaz TikToku podporila.
Platforma TikTok patrí čínskej spoločnosti Bytedance. Albánska vláda tvrdí, že podnecuje násilie a šikanu, najmä medzi deťmi.
Diskusia o možnom škodlivom vplyve TikToku sa v Albánsku rozprúdila po tom, ako v novembri minulého roka prišiel pri bitke dvoch skupín detí neďaleko školy v hlavnom meste Tirana o život 14-ročný žiak a ďalší utrpel zranenia. Konflikt oboch skupín sa začal na TikToku a žiaci sa dohodli, že ho vyriešia bitkou.
Prevádzkovateľ TikToku sa bránil, že páchateľ ani obeť nemali na platforme profily a videá spojené s tragédiou sa šírili inde.
Opozícia s dočasným zákazom TikToku nesúhlasí a proti tomuto kroku zvolala na 15. marca protest.
Špionáž aj ovplyvňovanie verejnej mienky
TikTok je medzi mladými ľuďmi mimoriadne obľúbený. V USA však čelil obvineniam zo špionáže a Európska únia platformu vyšetruje pre podozrenia, že bola zneužitá na ovplyvnenie prvého kola prezidentských volieb v Rumunsku v prospech krajne pravicového kandidáta.
Platforma je tiež obviňovaná z toho, že používateľom ponúka obsah prostredníctvom nepriehľadného algoritmu a že podporuje šírenie dezinformácií spolu s nezákonným, násilným alebo obscénnym obsahom. V niekoľkých krajinách, vrátane Pakistanu a Nepálu, ju na určitý čas zakázali.