WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump sa dlhodobo stavia do pozície obrancu slobody slova. Jeho najnovšie nariadenia však slobodné vyjadrovanie skôr obmedzujú.
Vládne agentúry musia podľa najnovších nariadení odstraňovať programy zamerané na rozmanitosť, rovnosť a inklúziu (programy DEI - diversity, equity and inclusion). Súčasťou je aj úprava jazyka.

Agentúry preto začali zo svojich webových stránok odstraňovať určité slová a výrazy, pre ktoré však čitatelia prichádzajú o dôležité informácie.
Tieto kroky sa najviac dotknú najzraniteľnejších skupín, medzi ktorými sú napríklad LGBT+ ľudia, rasové a etnické menšiny či ženy.
Aj keď Trump hovorí, že Američanov ochraňuje pred tzv. woke agendou, podľa odborníkov môže občanov ohroziť aj na živote.
„Verejnosť si zaslúži pochopiť, čo sa deje, či už ide o vtáčiu chrípku, alebo úmrtnosť matiek. Nemať tieto vedomosti škodí všetkým z nás,“ povedala pre denník The Guardian akademička v oblasti zdravotníctva Rachel Hardeman.
V článku sa dočítate aj:
- aké slová agentúry odstraňujú či obmedzujú,
- ako to vládne agentúry obmedzuje v práci,
- koho sa nariadenia dotknú najviac.
Problémové slová
Denník New York Times zozbieral zoznam slov, ktoré Trumpovej administratíve prekážajú.
Sú medzi nimi napríklad slová ako aktivizmus, diskriminácia, diverzita, duševné zdravie, etnicita, rovnosť, feminizmus, rasa, rasizmus, rod, imigranti, menšiny, tehotné osoby, trauma, transrodový, privilégiá, obete či ženy.
Uvedené výrazy sa nachádzali vo vládnych zápisniciach, v oficiálnych aj neoficiálnych smerniciach vládnych agentúr či ďalších dokumentoch, ktoré novinári videli.
Niektoré z nich nariadili odstránenie slov z webových stránok, iné priamo z materiálov - vrátane školských osnov -, v ktorých boli spomínané výrazy uvedené.
Nie vo všetkých prípadoch išlo priamo o zákaz. Pri niektorých slovách nadriadení svojich zamestnancov varovali, aby pri ich používaní boli opatrní. Novinári dodávajú, že takýchto slov je pravdepodobne viac.
Denník tiež pripomína, že každá administratíva si prispôsobuje jazyk, ktorý pri komunikácii používa. Trumpova vláda však podľa neho prekračuje medze. „Sú jednoznačným odrazom priorít tejto administratívy,“ píše.
Trumpovou prioritou môže byť pomôcť ľuďom ako on - heterosexuálnym bielym mužom bez zdravotného znevýhodnenia, myslí si autor Dante King, ktorý sa zameriava na oblasti diverzity a rovnosti. „Snaží sa zbaviť práv každého, kto nežije podľa ideológie, ideálov, kultúrnych zvykov a praktík bielych mužov alebo sa podľa nich nesprávajú,“ cituje ho The Guardian.
Trump už predtým nariadil, aby sa oficiálne uznávalo len ženské a mužské pohlavie.
Obmedzovanie agentúr
Podobný príbeh z prostredia vládnej agentúry Správa potravín a liečiv (FDA) napísala koncom februára agentúra Reuters, pričom sa odvolala na dva zdroje oboznámené s dianím.
Viacerí z vedcov FDA boli informovaní o súbore s názvom „zakázané slová“, kde bolo viac ako dvadsať výrazov. Nachádzali sa medzi nimi slová ako „zdravotne znevýhodnení“, no aj „starší ľudia“ či „žena“, ktoré nemajú používať v externej komunikácii.
Vedci ani ich manažéri podľa vlastných slov nevedia, kto toto nariadenie vydal alebo prečo sa týka práve spomínaných slov.
„Nerozumiem, prečo nemôžeme používať slová ako žena. Slová na zozname by nám takmer znemožnili vykonávať našu prácu,“ povedal jeden zo zdrojov pre Reuters.
Biely dom im odkázal, že si nesprávne interpretovali Trumpovo nariadenie o „rodovej ideológii“. Následne však povedal, že slová ako rod, inklúzia, identita, diverzita, intersex, rovnosť či transrodový nesmú používať.

Ohrozenie občanov
Príkaz, aby zo svojej zo svojej komunikácie odstránili slová ako rod, transrodový, LGBT či nebinárny, dostalo v uplynulých týždňoch aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.
V dôsledku tejto smernice federálna zdravotnícka agentúra stiahla verejne dostupné zdravotné informácie, napríklad súbory údajov o HIV, ako aj výskumné práce, ktoré čakali na publikovanie vo vedeckých časopisoch.
Zdravotníci však hovoria, že takýto krok im bráni v práci a môže ohroziť životy viacerých ľudí - napríklad z LGBT+ skupín vrátane transrodových a intersex ľudí.
„Ak odstránime informácie, ktoré sa týkajú najrizikovejších skupín, potom sú tieto informácie neúplné. Je to vlastne potenciálne misinformácia,“ povedala pre The Guardian lekárka Oni Blackstock, ktorá sa zaoberá liečbou HIV.