WASHINGTON, BRATISLAVA. Ketamín mi pomáha v tom, aby som sa dostal z depresie, povedal juhoafrický podnikateľ Elon Musk počas napätého 90-minútového rozhovoru s americkým novinárom Donom Lemonom v priebehu minulého roka.
„Ide o súkromnú tému,“ reagoval miliardár s tým, že s anestetikom to nepreháňa, pričom ho údajne berie zhruba každý druhý týždeň. „Človek, ktorý užíva priveľa ketamínu, nedokáže pracovať. A ja mám skutočne dosť práce. Zvyčajne pracujem šestnásť hodín denne.“
Debata o ketamíne, ktorému sa často hovorí aj konské sedatívum, však nastala iba preto, že Musk v minulosti užívanie drogy svojvoľne odtajnil na sociálnej sieti X.
Lemona teda zaujímalo, či majiteľ spoločnosti Tesla uverejňuje kontroverzné statusy triezvy, alebo pod vplyvom ketamínu, čo Muska viditeľne rozhodilo.
„To, že užívam ketamín, som na X uviedol iba preto, lebo mi napadlo, že to môže byť niečo, čo dokáže iným ľuďom pomôcť,“ uzavrel Musk.
V čase rozhovoru Musk každopádne nepatril do tímu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého je od 20. januára súčasťou. S politickou mocou, ktorú Juhoafričan v Trumpovej administratíve získal, sa však jeho zdravie už netýka iba biznisu, ale všetkých Američanov, upozorňuje magazín The Atlantic.
Muskovo užívanie ketamínu zároveň nespôsobuje starosti iba Američanom, keďže má na Trumpove rozhodnutia významný vplyv.
V článku sa dočítate:
- čo spôsobuje Aspergerov syndróm,
- prečo je debata o Muskovom užívaní ketamínu škodlivá,
- aké účinky má ketamín.
Obetný baránok
Musk zrejme užíva ketamín aj rekreačne a podľa amerického novinára Ronana Farrowa sa Muskovo „okolie“ obáva, že droga môže prispieť k Muskovým tendenciám robiť chaotické vyhlásenia a impulzívne rozhodnutia, uvádza magazín The New Yorker.
Avšak nejde iba o ketamín, pretože denník The Wall Street Journal upozorňuje na to, že Musk berie tiež LSD, kokaín alebo extázu, pričom Muskovi blízki ho údajne požiadali, aby išiel na liečenie.
Najbohatší muž sveta, ktorý našepkáva americkému prezidentovi, má zároveň Aspergerov syndróm, ktorého prítomnosť priznal už v roku 2021.
V médiách sa doteraz upozorňovalo predovšetkým na Muskov kontroverzný pozdrav, ktorý podľa jedných pozorovateľov predviedol zdravenie nemeckých nacistov z obdobia Tretej ríše, zatiaľ čo podľa druhých pozorovateľov išlo skôr o prejav Muskovho autizmu, medzi ktorého príznaky patria napríklad ťažkosti v komunikovaní a interagovaní s ľuďmi.
Odborník na drogovú politiku Jakub Popík však vysvetľuje, že diskusia o tom, ako užívanie drog vplýva na rôzne osobnosti, škodí spoločenskému diskurzu, a tým pádom aj tvorbe drogových politík.

„Ketamín má opodstatnené medicínske využitie, pričom ho niektorí ľudia skutočne užívajú s cieľom uzdraviť sa. To znamená, že ak hovoríme o niekom, kto užíva ketamín, s tým, že ho staviame do nejakej skorumpovanej pozície, tak uškodíme v prvom rade pacientom,“ vysvetľuje pre denník SME Popík.
Odborník na drogovú politiku však zároveň upozorňuje tiež na to, ako je užívanie drog v spoločenskom diskurze odjakživa takzvaným obetným baránkom.
„Spoločnosť sa často snaží pomocou jednoduchých vysvetlení hľadať riešenia závažného problému. Zvaľujeme správanie Muska na ketamín, konanie nemeckých nacistických vojakov na pervitín či myslenie hippie na LSD, aby sme devalvovali ich prínos do spoločnosti, ale nejde o ideálny naratív.“
Muskovo konanie podľa Popíka jednoducho treba kritizovať nezávisle od toho, že užíva ketamín. „Neexistuje látka, ktorá by z niekoho spravila násilníka. Drogy by sa skutočne nemali zamieňať za všeobecného nepriateľa, ktorým sa snažíme zakryť komplexné problémy danej osoby.“
Za chaotické vyhlásenia a impulzívne rozhodnutia teda nemôže ketamín, ale samotný Musk, dodáva Popík.
Obrovská šťastná lopata
Medzi ďalších známych užívateľov ketamínu patril aj americký herec Matthew Perry, ktorý stvárnil postavu Chanldera Binga v seriáli Priatelia.
Perry opísal vplyv drogy, ktorú užíval na predpis, ako „úder“ do hlavy obrovskou „šťastnou“ lopatou, pričom však tvrdil, že následné vytriezvenie bolo naňho až príliš drsné, pretože prevážilo všetko výhodné, čo látka ponúkala.
„Ketamín nebol pre mňa,“ uviedol Perry.
Herec však v roku 2023 zomrel vo vírivke v dôsledku úmyselného predávkovania sa ketamínom, ktorý mal predpísaný v nižších dávkach na liečbu depresie.
Podľa odborníkov popularita ketamínu rastie a v posledných rokoch došlo k rozmachu drogy na americkom trhu vrátane legálnych ketamínových kliník a internetových služieb poskytujúcich predpis, ako aj nelegálnych dílerov.

Anestetikum má určité halucinogénne účinky, medzi ktoré patrí napríklad skreslenie vnímania, ale spôsobuje tiež disociáciu, v rámci ktorej sa užívateľ drogy cíti oddelený od svojho tela a emócií, čo môže byť prospešné napríklad pre pacientov s PTSD.
Ketamín môže vyvolať pokoj, nehybnosť, bezvedomie, úľavu a amnéziu, ktorá spôsobuje, že si užívateľ drogy nezachová spomienky na udalosti počas vplyvu anestetika. Okrem zhoršenia pamäti však časté rekreačné užívanie spôsobuje aj poverčivé presvedčenie a pocit výnimočnosti, píše The Atlantic.
A práve to mnohých pozorovateľov vedie k názoru, že ketamín umocňuje Muskove reakcie.
Predpisuje sa zvyčajne ako anestetikum, no v poslednom období rastie v USA popularita ketamínu na liečbu depresie, a to v podobe nosového spreja, ktorý podľa The Wall Street Journal používa aj Musk.