Článok sme aktualizovali v stredu 12. marca o 14.20
DŽÍDA, BRATISLAVA. Kyjev súhlasil s americkým návrhom na tridsaťdňové prímerie, Spojené štáty zasa obnovili vojenskú pomoc pre Ukrajinu.
Ukrajina prijala americkú ponuku "na zastavenie paľby a začatie rokovaní o udržateľnom konci konfliktu", informoval po rokovaniach americký minister zahraničia Marco Rubio.
Dodal, že "loptička je teraz na ruskej strane".
Americký poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz, ktorý sa na rokovaniach tiež zúčastnil, povedal, že na stretnutí sa preberali aj detaily toho, ako ruskú vojnu proti Ukrajine natrvalo ukončiť a akú podobu môžu mať dlhodobé bezpečnostné záruky.
Waltz dodal, že sa v najbližších dňoch stretne s ruskými predstaviteľmi, pričom Rubio by mal rokovať s ministrami zahraničia krajín G7.
Rubio podľa BBC vyhlásil, že "Ukrajina je pripravená zastaviť paľbu a začať rokovať", pričom doplnil, že dúfa, že Rusko na prímerie pristúpi, a ak nebude súhlasiť, "potom bude jasné, kde je prekážka na ceste k mieru".
Vo štvrtok po návrate zo Saudskej Arábie Marco Rubio informoval, že Washington by mal ešte v ten deň doručiť dohodnutý návrh na prímerie Rusku. Ukrajina bola podľa neho ochotná zastaviť "všetku činnosť na bojisku výmenou za určité skutky zo strany Ruska", napísala BBC.
Stanica nespresnila, o čo presne by išlo, no napísala, že na stole by mala byť téma výmeny vojnových zajatcov a návratu detí, ktoré Rusko unieslo z okupovaných území Ukrajiny a ponúklo v Rusku na adopcie.
Rubio zároveň informoval, že Washington očakáva, že Rusko otvorí tému európskych sankcií a zmrazených ruských aktív. Dodal aj to, že Kyjev žiada dlhodobé záruky, že sa boje neobnovia. "Takže je to vlastne otázka odstrašenia," povedal podľa BBC Rubio, pričom nespresnil, ako by taký stav Ukrajina mohla dosiahnuť.
Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov medzitým vyhlásil, že Moskva čaká na detailnejšie informácie od Washingtonu.
V článku sa dočítate:
- Čo vieme o obsahu rokovaní v Džíde,
- aké boli pred nimi požiadavky Ukrajiny, USA a Ruska,
- ako môže mierový proces pokračovať.
Rokovanie bez Zelenského
V utorok nad ránom, krátko pred tým, ako sa v saudskoarabskom meste Džída mali začať rokovania medzi delegáciami Spojených štátov a Ukrajiny, spustila Ukrajina pravdepodobne zatiaľ najväčší dronový útok proti Ruskej federácii.
Zasiahla pritom aj hlavné mesto, kde štyri veľké letiská museli pozastaviť lety.

Intenzívny útok na Rusko bol dôležitý aj v súvislosti s rokovaniami. Ukrajina potrebovala Rusku aj Spojeným štátom ukázať, že dokáže nepriateľovi zasadiť bolestivý úder zo vzduchu.
Prímerie vo vzduchu a na mori bolo totiž prvou ukrajinskou ponukou a krokom k dosiahnutiu celkového prímeria.
"Chceme mať veľmi konštruktívnu, hlbokú, priateľskú a partnerskú konverzáciu," povedal podľa New York Times pred začiatkom rokovaní v Džíde Andrij Jermak, šéf štábu ukrajinského prezidenta.