NEW YORK, BRATISLAVA. Mahmúd Chálil bol poprednou tvárou propalestínskych protestov, ktoré sa vlani na jar odohrali na viacerých amerických univerzitách. Najnovšie sa však stal ústrednou postavou novej iniciatívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce zakročiť proti demonštrujúcim študentom.
Chálila zadržali v sobotu večer v jeho apartmáne, ktorý vlastní prestížna Kolumbijská univerzita, ktorej bol donedávna študentom. Po Palestínčana prišli agenti migračného úradu napriek tomu, že má zelenú kartu - teda dokument, ktorý ho oprávňuje na trvalý pobyt v Spojených štátoch.
Loading
...
Viacerí študenti hovoria, že Chálilovo zatknutie ich neodradilo od propalestínskeho aktivizmu, no začali sa báť o svoju bezpečnosť.
„Všetci sú vystrašení a nahnevaní. Ak sa to môže stať jednému z najlepších z našej skupiny, môže sa to stať hocikomu," povedala pre televíziu CNN Zainab Khan, absolventka Kolumbijskej univerzity, ktorá bola tiež aktívna v študentskom protivojnovom hnutí.
V článku sa dočítate aj:
- prečo absolventa zadržali,
- ako chce Trump zakročiť proti propalestínskym študentom,
- aké kroky už podnikol proti univerzite, na ktorej prebehli protesty.
Zmätok okolo zadržania
Kolumbijská univerzita v New Yorku bola epicentrom vlaňajších študentských protestov proti vojne v Pásme Gazy. Študenti tu žiadali najmä to, aby univerzita ukončila kontakty a finančnú spoluprácu s izraelskými partnermi a zbrojárskymi spoločnosťami, ktoré profitujú z izraelskej okupácie palestínskych území.
K podobným protestom sa pridali aj študenti na iných prestížnych univerzitách ako Harvard či Yale.
Chálil sa na jar chopil úlohy mediátora medzi univerzitou a študentmi, ktorí obsadili s postavenými stanmi areál univerzity. Bol preto jedným z mála študentov, ktorí boli ochotní zverejniť svoje celé meno.
Agentúra Reuters sa so študentom rozprávala len krátko pred jeho sobotňajším zatknutím o Trumpovej kritike študentských protestov. V rozhovore vyjadril obavu, že sa stal terčom útoku vlády za to, že hovoril s médiami.
Pri zadržaní v New Yorku bola aj jeho manželka, ktorá je občiankou USA a je v ôsmom mesiaci tehotenstva. Imigrační úradníci im povedali, že ministerstvo zahraničných vecí Chálilovi zrušilo jeho študentské víza, píšu americké médiá s odvolaním sa na jeho právničku Amy Greerovú.
Keď však manželia povedali, že nemá víza, ale zelenú kartu, a dokument agentom ukázali, jeden z nich bol viditeľne zmätený. Zakrátko však povedal, že rezort diplomacie mužovi zrušil aj toto povolenie.