WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v nedeľu odsúdil "radikálnych islamských teroristov", ktorí v Sýrii "zmasakrovali" príslušníkov alavitskej menšiny a požiadal dočasnú vládu, aby potrestala zodpovedných. Na zastavenie zabíjania civilistov vyzvala aj OSN.
"Spojené štáty odsudzujú radikálnych islamských teroristov vrátane zahraničných džihádistov, ktorí zavraždili v posledných dňoch ľudí na západe Sýrie," uviedol Rubio.
"Spojené štáty stoja za sýrskymi náboženskými a etnickými menšinami vrátane kresťanských, drúzskych, alavitských a kurdských komunít a vyjadrujú sústrasť obetiam a ich rodinám," pokračoval.
Podľa najvyššieho amerického diplomata musia dočasné vládne orgány "vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom masakrov na menšinových komunitách v Sýrii".
Organizácia spojených národov (OSN) v nedeľu označila správy o zabíjaní celých rodín na severozápade Sýrie za "extrémne znepokojivé" a vyzvala na okamžité zastavenie násilia.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk žiadal promptné vyšetrenie zabíjania a postavenie zodpovedných pred spravodlivosť.
"Objavujú sa správy o hromadných popravách na základe vierovyznania páchané neidentifikovanými páchateľmi ako členmi dočasných úradov, tak aj silami spájanými s bývalým režimom," uvádza Türk vo vyhlásení.

"Dostávame extrémne znepokojivé správy o zabíjaní celých rodín vrátane žien, detí a vojakov neschopných boja. Zabíjanie civilistov v pobrežných oblastiach na severozápade Sýrie sa musí skončiť, okamžite," dodáva vyhlásenie.
Dočasný sýrsky prezident Ahmad aš-Šará v nedeľu vyzval na vzájomnú jednotu a mier. Podľa Türka je potrebné výzvy sýrskych úradov podporiť konaním na ochranu Sýrčanov, aby sa vinníci zodpovedali za svoje skutky.
"Musí prebehnúť rýchle, transparentné a nestranné vyšetrovanie zabíjania a ďalších priestupkov a zodpovední za ne sa z nich musia zodpovedať v súlade s normami a štandardmi medzinárodného práva. Skupiny terorizujúce civilistov musia byť tiež brané na zodpovednosť," dodal Türk.
Boje sa odohrávajú v provincii Lázikíja na pobreží Stredozemného mora. V tejto oblasti je sústredená menšina alavitov, z ktorej pochádza aj Asad a jeho rodina. Lázikíja predstavovala baštu Asadovej dlhoročnej vlády.
Kabinet prechodného prezidenta Ahmada Šaru v nadväznosti na to spustil operáciu s cieľom odstrániť pozostatky odporu voči novému režimu.
Podľa organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) medzi štvrtkom a nedeľou v dôsledku bojov zomrelo až vyše tisíc ľudí vrátane množstva civilistov.