WASHINGTON. Najbohatší muž sveta a blízky poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk sa v nedeľu na svojej sociálnej sieti vyjadril za vystúpenie Spojených štátov z NATO.
Zároveň poznamenal, že USA by nemali Európe platiť jej obranu. Napísala o tom agentúra Bloomberg.
Muska, ktorý sa narodil v Juhoafrickej republike a má tiež kanadské a americké občianstvo, Trump poveril vedením skupiny pre zefektívnenie štátnej správy.
Najbohatší muž sveta sa k členstvu v NATO vyjadril v reakcii na príspevok, ktorý vyzýval na vystúpenie zo Severoatlantickej aliancie. "Naozaj by sme mali. Nedáva zmysel, aby Amerika platila za obranu Európy," uviedol Musk.
Loading
...
Zdravý rozum Donalda Trumpa
Musk pritom už 3. marca na tej istej platforme uviedol, že súhlasí s návrhom konzervatívneho komentátora, ktorý vyhlásil, že USA by mali vystúpiť ako z NATO, tak z OSN, pripomenula agentúra Bloomberg.
Nad budúcnosťou Severoatlantickej aliancie, ktorá v apríli oslávi 76 rokov od svojho založenia, sa od Trumpovho januárového nástupu do funkcie vznášajú otázniky.
Stanica NBC News 6. marca informovala, že Trump so svojimi poradcami hovorí o možnej úprave amerického zapojenia sa do NATO, ktoré by nahrávalo členským krajinám, ktoré budú na obranu prispievať určité percento svojho HDP.

V ten istý deň Trump spojencom odkázal, že ak nebudú vyčleňovať dostatok na svoju obranu, nebudú ich USA brániť.
"Je to zdravý rozum," povedal Trump novinárom v Oválnej pracovni. "Ak nebudú platiť, nebudeme ich brániť," povedal americký prezident.
V rámci NATO je Európa, ktorá sa po studenej vojne z veľkej časti odzbrojila, závislá od USA, pokiaľ ide o komunikáciu, spravodajské služby a logistiku, ako aj strategické vojenské vedenie a palebnú silu, napísala agentúra Bloomberg.
Európa v turbulentných časoch
Lídri Európskej únie sa v uplynulom týždni zišli v Bruseli na mimoriadnom samite s cieľom masívne zvýšiť výdavky na obranu.
Hovorili o návrhu Európskej komisie, ktorý zahŕňa až 150 miliárd eur v podobe pôžičiek členským štátom na obranu, ako aj o plánoch, ako umožniť členským štátom EÚ využiť svoje národné rozpočty na potenciálne výdavky 650 miliárd eur na obranu počas štyroch rokov bez toho, aby to porušilo rozpočtové pravidlá EÚ, píše Bloomberg.
"V posledných týždňoch sme boli svedkami niečoho, čo by som nazval pomerne turbulentným vývojom," povedal v piatok stanici Bloomberg TV eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius. "Stále asi nie je úplne jasné, ako bude nakoniec americká stratégia vyzerať," dodal.
Podľa zákona z roku 2023 nemôže americký prezident jednostranne vystúpiť z NATO bez dvojtretinovej väčšiny v Senáte alebo bez zákona schváleného Kongresom.