Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Predtým, ako kanadský premiér Justin Trudeau 6. januára oznámil, že má v úmysle odstúpiť, liberáli zaostávali v prieskumoch už viac ako rok za konzervatívcami. Jedinou otázkou bolo, aká veľká bude ich porážka v nadchádzajúcich voľbách.
Teraz sa však súboj, ktorý ovplyvnil aj americký prezident Donald Trump, zmenil, a namiesto jasnej porážky liberálov pôjde o ich tesný súboj s konzervatívcami.
Zmena je znakom toho, ako Trumpove clá na kanadský tovar a sľuby, že z Kanady urobí 51. štát, zvrátili národnú diskusiu a ovplyvnili politiku, vyvolali medzi Kanaďanmi výrazný hnev a dostali vzťahy so Spojenými štátmi na historické dno.
„Namiesto toho, aby sme mali federálne voľby o vnútropolitických problémoch, tak budeme mať federálne voľby, v ktorých sa bude hlasovať o tom, kto je najlepšie pripravený porátať sa s ekonomickou a politickou hrozbou, ktorú predstavuje Trumpova administratíva,“ povedala politologička Lisa Youngová.
Po odstúpení nepopulárneho Trudeaua a Trumpovom návrate do Oválnej pracovne liberáli, ktorí si v nedeľu vyberú Trudeauovho nástupcu, v priebehu niekoľkých týždňov zvrátili 20-bodovú stratu v prieskumoch a sú zarovno s konzervatívcami.
Analytici naozaj očakávali, že liberáli získajú po Trudeauovej rezignácii určitý náskok, keďže popularita kanadského premiéra po takmer desiatich rokoch v úrade klesala v dôsledku obáv z vysokých životných nákladov. Málokto však očakával, že strana výrazne zmenší taký veľký rozdiel pred voľbami, ktoré by sa mali konať do konca októbra.
„Ľudia, ktorí dlhodobo sledujú kanadskú politiku, si nevedia spomenúť na prípad, keby sme boli svedkami takej rýchlej a výraznej zmeny vo volebných preferenciách, ako to v súčasnosti ukazujú prieskumy,“ povedala Youngová.
V článku sa dočítate:
- kto zrejme nahradí Trudeaua,
- ako Kanaďania vnímajú Trumpove útoky,
- že konzervatívci zmenili stratégiu.
Právo na paniku
Súboju o nahradenie Trudeaua na poste lídra liberálov dominuje otázka, kto sa dokáže najlepšie postaviť Trumpovi, pričom táto téma zabrala polovicu minulotýždňovej dvojhodinovej debaty.
Uchádzači o post kanadského premiéra sa zaviazali, že v reakcii na 25-percentné clá, ktoré Trump tento týždeň zaviedol na kanadský tovar, zavedú odvetné clá v hodnote dolára za dolár.
Podľa prieskumov verejnej mienky v súčasnosti vedie Mark Carney, ktorý ako guvernér Bank of Canada previedol Kanadu cez finančnú krízu v roku 2008 a neskôr pomáhal riadiť brexit ako guvernér Bank of England. Išlo o prvého cudzinca na čele anglickej centrálnej banky od jej založenia v 17. storočí.
Prezentuje sa ako outsider so skúsenosťami s krízovým manažmentom, ktoré zodpovedajú aktuálnemu stavu. Podtrhuje to aj fakt, že sa naňho v kritických časoch spoliehali konzervatívni premiéri na oboch stranách Atlantiku. Ako politik je však neskúsený a jeho znalosť francúzštiny vyvoláva kritiku predovšetkým v Quebecu, dôležitom bojisku počas volieb.
„Kanada čelí jednej z najvážnejších kríz v našej histórii,“ povedal Carney počas minulotýždňovej debaty. „Viem, ako zvládať krízy, a viem, ako budovať silné ekonomiky.“

Jeho hlavnou protikandidátkou je Chrystia Freelandová, bývalá novinárka, ktorá bola Trudeauovou hlavnou zástupkyňou predtým, ako v decembri odstúpila z funkcie. Svoj odchod zdôvodnila rozdielnym pohľadom na otázky fiškálnej politiky, čím v strane vyvolala vzburu, ktorá viedla k Trudeauvej rezignácii.
Freelandová si počas Trumpovho prvého funkčného obdobia vyslúžila pochvalu za úlohu, ktorú ako ministerka zahraničných vecí zohrala pri opätovnom prerokovaní Severoamerickej dohody o voľnom obchode.
Spojené štáty sa podľa nej pod Trumpovým vedením zmenili na „dravca“ a predstavujú najväčšiu hrozbu pre Kanadu od druhej svetovej vojny.
„Dovoľte mi, aby som sa jasne vyjadrila k prezidentovi Trumpovi,“ povedala Freelandová počas rozpravy. „Ak budem predsedníčkou vlády, nebudem sa uhýbať. Budeme robiť odvetné opatrenia. Ak na nás udriete, my vám to vrátime. Naša odveta však bude oveľa inteligentnejšia ako nejaké hlúpe clá.“
Shachi Kurlová, prezidentka inštitútu Angus Reid, ktorý sa zaoberá prieskumom verejnej mienky, uviedla, že od Trudeauovho oznámenia o odstúpení sa okolo liberálov sústredili stredoľavé hlasy. K liberálom sa vracajú aj niektorí nespokojní voliči, ktorí medzičasom prebehli ku konzervatívcom.
„Teraz, keď je v ponuke ďalšia možnosť, najmä naľavo od stredu, začína voličov zjednocovať naratív ‚kohokoľvek, len nie konzervatívcov,‘“ povedala. „Konzervatívci majú právo panikáriť.“
Trumpove útoky nahnevali Kanaďanov, ktorí bojkotujú americké výrobky a cestovanie, čo je zriedkavý rozkol v tradične blízkych vzťahoch, ktorý možno nebude ľahké napraviť.
„Američanov sme považovali za našich priateľov a partnerov,“ povedal tento týždeň Jonathan Wilkinson, kanadský minister prírodných zdrojov. „Nemyslím si, že sa tieto vzťahy vrátia do tejto roviny, keď sa clá zrušia.“
Zmena volebného plánu
Líder Konzervatívnej strany Pierre Poilievre bol vzhľadom na vývoj nútený zmeniť svoju stratégiu.
Populista Poilievre sa dostal do čela strany tým, že podporoval protivládne blokády „Konvoja slobody“, sľuboval boj proti „woke“ kultúre a svojim protivníkom dával hanlivé prezývky.
Je zástancom voľného trhu, nízkych daní a návratu k politike „zdravého“ rozumu. Zaviazal sa, že každý dolár nových vládnych výdavkov vykompenzuje znížením niečoho iného, a účinne usmernil frustráciu mnohých Kanaďanov z vysokých životných nákladov.
Snažil sa, aby sa tohtoročné voľby stali referendom o Trudeauovi a uhlíkovej dani, pričom v kampani sa riadil heslom: „Zrušme uhlíkovú daň, postavme domy, opravme rozpočet, zastavme kriminalitu.“
Trudeau je však už mimo hry, pričom jeho potenciálni nástupcovia tvrdia, že uhlíkovú daň zrušia. Keďže Trumpove útoky vyvolávajú vlnu kanadského nacionalizmu, Poilievrovo dlhodobé posolstvo o "roztrieštenej Kanade" nekopíruje aktuálne nálady. Navyše jeho časté používanie osobných urážok môže podľa analytikov spôsobiť, že vo vážnych situáciach bude vyzerať nespoľahlivo.
„Konzervatívci sa veľmi rýchlo zamerali na obavy ľudí z ekonomiky, ale pomaly si uvedomili, že Trump ako volebná otázka prekonal všetky tieto veci a prispôsobili svoje posolstvo,“ povedal prieskumník Nik Nanos.
Minulý mesiac usporiadal Poilievre v Deň kanadskej vlajky míting, na ktorom vymenil svoj pódiový nápis „Zrušenie [uhlíkovej] dane“ za červeno-biely s novým sloganom „Kanada na prvom mieste“. Prisľúbil odvetné clá a povedal, že Trump má dve možnosti: prehĺbiť obchodné vzťahy s Kanadou alebo zmeniť „verného priateľa za urazeného suseda“.
„Dovoľte mi, aby som sa jasne vyjadril, že nikdy nebudeme 51. štátom USA,“ povedal Poilievre. „Znesieme akékoľvek bremeno a zaplatíme čokoľvek, aby sme ochránili našu suverenitu a nezávislosť.“
Poilievre v priebehu rokov získal podporu ľudí blízkych Trumpovi vrátane Elona Muska a poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Waltza. To ho podľa analytikov stavia do ťažkej pozície, pretože zatiaľ čo Trump zostáva u kanadských mainstreamových voličov nepopulárny, malá frakcia konzervatívnych voličov prezidenta podporuje a mohla by prebehnúť ku krajne pravicovej Kanadskej ľudovej strane.
„Poilievre teraz bude musieť prísť na to, ako si túto malú, ale vplyvnú masu voličov udržať na svojej strane,“ povedala Kurlová.

Liberáli v posledných týždňoch vypustili reklamy, ktoré Poilievra spájajú s Trumpom. Jedna z nich prestriháva klipy, v ktorých sa Poilievre sťažuje, že „všetko je pokazené“, a brojí proti „falošným médiám“ a „woke ideológii“, s klipmi Trumpa, ktorý používa identický alebo takmer identický jazyk.
Reklama sa pýta: „Ako môžete hovoriť za Kanadu, keď hovoríte ako Donald Trump?“
Trump medzitým kritizoval aj samotného lídra kanadských konzervatívcov. V rozhovore pre časopis The Spectator uviedol, že Poilievreho „najväčším problémom“ je, že „nie je MAGA“ (teda nemá Ameriku na prvom mieste, pozn.).
V príspevku na X Poilievre súhlasil. „Je to pravda,“ napísal. „Nie som MAGA. Som za Kanadu na prvom mieste.“
Otázkou teraz je, či je nárast liberálov udržateľný. „Aj keď sa čísla rýchlo pohnú jedným smerom, tak sa vždy môžu vrátiť späť,“ dodal Nanos.