KYJEV, BRATISLAVA. Včasné informácie sú na bojisku rovnako dôležité ako výzbroj a výstroj.
Americký prezident Donald Trump, ktorý sa rozhodol dosiahnuť mier najskôr nátlakom na Ukrajinu, po zastavení materiálnej vojenskej pomoci rozhodol aj o tom, že Spojené štáty prestanú Ukrajine poskytovať spravodajské informácie.
Trumpova administratíva sa snaží ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dotlačiť k podpísaniu dohody o využívaní ložísk dôležitých minerálov na Ukrajine. Ak Zelenskyj pristane na dohodu o mineráloch, materiálna vojenská pomoc aj spravodajské informácie z Ameriky začnú prúdiť znova, napísal denník New York Times s odvolaním sa na Trumpovu administratívu.
Spravodajské informácie pri vojne znamenajú aj mať prehľad o dianí na bojisku, o presunoch nepriateľských jednotiek, ale aj identifikáciu cieľov, zacielenie paľby či včasnú vedomosť o tom, odkiaľ sa k ukrajinským mestám blížia ruské rakety a drony.
O čo zastavením spravodajských informácií Ukrajina prichádza?
„Ukrajinská vojenská rozviedka nikdy nespresnila, aké informácie od USA dostáva,“ citujú Financial Times Pavla Narožného, ukrajinského vojenského analytika.
V článku sa dočítate:
- o aké informácie o bojisku Ukrajina pravdepodobne prišla,
- do akej miery ich dokáže nahradiť vlastnými a európskymi zdrojmi,
- aké dôsledky to môže mať na bojisku.
Boli aj na internete
Na internetovej službe Flightradar, ktorú využívajú leteckí nadšenci na sledovanie lietadiel na mape sveta, sa od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine dali sledovať lietadlá pohybujúce sa v blízkosti Ukrajiny po kruhových alebo eliptických trajektóriách.
Často šlo o lietadlá RC-135 alebo veľké drony RQ-4 Global Hawk, ktoré krúžili nad Čiernym morom, neďaleko Rumunska, ale aj na poľsko-ukrajinskom pohraničí. Ide iba o dva viditeľné príklady toho, ako sa vojenské spravodajstvo robí.
Tieto stroje dokážu na veľkú vzdialenosť zisťovať pohyby vojenskej techniky, identifikovať ciele či prilietavajúce strely a dať ukrajinským vojskám včasné varovanie.
„Dokážete si to zhruba predstaviť, keď vidíme drony Reaper a americké lietadlá lietať neďaleko hraníc, vieme, že vždy, keď vzlietnu ruské lietadlá MiG-31, na Ukrajine sa rozoznejú poplachové sirény,“ opisuje dôležitosť spravodajských informácií Narožnyj.