WASHINGTON, BRATISLAVA. Už počas svojho prvého funkčného obdobia sa americký prezident Donald Trump obklopoval väčšinou ľuďmi, ktorí súhlasili s jeho názormi.
V porovnaní s dneškom sa však zdá, že Trump si počas svojho druhého funkčného obdobia získal aj bezvýhradnú podporu Republikánskej strany, ktorá sa za americkým prezidentom zjednotila. V minulosti sa totiž pomerne často objavovali medzi republikánmi kritici, ktorí proti Trumpovi verejne vystupovali.
Republikáni, ktorí by sa Trumpovi dokázali ochotne vzoprieť, sú vo Washingtone vymierajúcim druhom, uvádza televízia ABC.
Kľúčové osobnosti, ktoré kedysi patrili medzi Trumpových významných oponentov v Republikánskej strane, ako napríklad bývalá poslankyňa Liz Cheneyová, už nie sú vo funkciách, zatiaľ čo Trumpovi rivali z prezidentskej kampane, ako napríklad bývalý senátor Marco Rubio, dostali posty v Trumpovej administratíve.
Barbara Yoxonová, politologička z Lancaster University, tvrdí, že v Trumpovi vždy panovalo odhodlanie priviesť do svojho tímu lojálnych spojencov, a to aj za cenu ich neschopnosti.
„Zdá sa, že najdôležitejším faktorom je pre Trumpa ich vernosť,“ uvádza pre The Conversation.
Nejde však iba o bezvýhradnú podporu amerického prezidenta vo vlastnom tíme. Trumpovým krokom medzi republikánmi v súčasnosti oponuje skutočne iba málokto, upozorňuje magazín Time.
V článku sa dočítate:
- čo zmenilo Republikánsku stranu,
- čo môže za ruskú inváziu na Ukrajinu,
- čo naháňa autokratom strach.
Iná strana
Republikánska strana zaznamenala za posledných osem rokov významný obrat. Keď totiž Trump nastúpil 20. januára 2017 do úradu, takmer nikto z republikánov nepatril do jeho hnutia, uvádza ABC . Republikáni v podstate ani len neočakávali, že americký podnikateľ v roku 2016 skutočne porazí demokratku Hillary Clintonovú v súboji o Biely dom.
Trump vtedy získal republikánsku nomináciu aj napriek protestom mnohých elít z Republikánskej strany. Ale väčšina dnešných republikánov získala funkcie až v takzvanej Trumpovej ére, čo znamená, že v porovnaní s ich predchodcami ide o politikov s odlišným politickým zmýšľaním.