SARAJEVO. Vodca bosnianskych Srbov Milorad Dodik uviedol, že pre Bosnu nie je hrozbou.
Dodik v stredu podpísal zákony, ktoré zakazujú polícii a justičným orgánom Bosny a Hercegoviny (BaH) pôsobiť na území Republiky srbskej (RS).
"Ani Republika srbská, ani ja nie sme hrozbou pre Bosnu a Hercegovinu," uviedol Dodik. Prezident RS v snahe upokojiť situáciu vo štvrtok vyzval na politické konzultácie bez zasahovania "cudzincov".
Zákony, ktoré podľa Dodika obnovia "ústavné právomoci" Republiky srbskej, vystupňovali politické napätie v etnicky rozdelenej balkánskej krajine.
Vojnu v Bosne a Hercegovine v 90. rokoch 20. storočia ukončila Daytonská mierová dohoda.
Podľa nej pozostáva z dvoch autonómnych častí - Republiky srbskej s dominanciou Srbov a Federácie Bosny a Hercegoviny, v ktorej sú hlavnými etnickými skupinami Bosniaci a Chorváti. Obe časti spravujú ich vlastné vlády a parlamenty.
Zákony, ktoré zakazujú činnosť v RS pre štátny súd, prokuratúru a ústredný policajný zbor BaH, odsúdilo niekoľko politikov ako pokus o štátny prevrat.
Denis Bećirović, jeden z troch politikov slúžiacich ako kolektívny prezident Bosny a Hercegoviny, uviedol, že sa voči rozhodnutiu odvolajú na ústavnom súde. "Brutálne útoky na Daytonskú mierovú dohodu a ústavný poriadok musia skončiť," uviedol.
Podľa Bećirovića sú zákony "priamym ohrozením mieru a stability krajiny a regiónu".
Dodika minulý týždeň odsúdil súd na rok do väzenia a šesťročný zákaz politickej činnosti za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre BaH Christiana Schmidta. Bosnianski Srbi neuznávajú Schmidtovu legitimitu.