LONDÝN. Ľudskoprávna skupina Amnesty International (AI) vo štvrtok vyzvala na uzavretie celosvetovej právne záväznej zmluvy, ktorá by regulovala výrobu a používanie elektrošokových zariadení, ako sú paralyzéry či elektrické obušky.
Podľa AI dochádza vo viacerých krajinách k ich zneužívaniu, píše agentúra AFP.
AI vo štvrtok zverejnila štúdiu "I Still Can't Sleep at Night - The Global Abuse of Electric Shock Equipment" (V noci stále nemôžem spať - Globálne zneužívanie elektrošokových zariadení).
Vychádza z výskumu uskutočneného medzi rokmi 2014 a 2024 vo viac ako 40 krajinách.
Podľa štúdie orgány činné v trestnom konaní používajú tieto zariadenia na "mučenie a iné zlé zaobchádzanie" v krajinách ako Čína, Venezuela a Irán.
Podľa AI sa elektrošokové prístroje stále používajú vo väzniciach, ústavoch pre duševne chorých a zadržiavacích centrách pre migrantov a utečencov.
"Zbrane s elektrickým prúdom môžu spôsobiť silnú bolesť, dlhotrvajúce fyzické postihnutie a psychické utrpenie. Dlhodobé používanie môže mať za následok aj smrť," uviedol Patrick Wilcken, výskumník AI pre vojenské, bezpečnostné a policajné otázky.
Štúdia sa zaoberala aj projektilovými elektrošokovými zbraňami - paralyzérmi, ktorých používanie je podľa nej na vzostupe.
AI priznáva, že môžu zohrávať legitímnu úlohu pri presadzovaní práva, často sú ale zneužívané, vrátane prípadov "zbytočného a diskriminačného použitia".
"Elektrošokové zbrane by sa mali zakázať a paralyzéry by sa mali podrobiť prísnym kontrolám založeným na dodržiavaní ľudských práv," vyhlásil Wilcken.
Ozrejmil, že v súčasnosti neexistujú žiadne globálne predpisy na kontrolu výroby týchto zariadení či obchodu s nimi.
Paralyzéry podľa AI môžu spôsobiť závažné poranenia lebky, oka, vnútorných orgánov vrátane pohlavných, ale aj popáleniny, záchvaty alebo arytmiu.
"Tieto zbrane by sa mali používať len v situáciách zahŕňajúcich ohrozenie života alebo riziko vážneho zranenia, ktorým nemožno predísť menej extrémnymi možnosťami," povedal Wilcken.
Americká spoločnosť Axon Enterprise uviedla, že jej najrozšírenejšie modely paralyzérov TASER používa viac ako 18.000 orgánov činných v trestnom konaní vo viac ako 80 krajinách, píše AFP.