Donald Trump sa pridáva k videniu sveta, v ktorom si mocnosti znova rozdelia sféry vplyvu. Vo sférach vplyvu však nemáte spojencov, ale poddaných, varuje MICHEL DUCLOS, francúzsky diplomat a expert Montaignovho inštitútu.
Nová generácia amerických politikov už Európsku úniu vidí ako konkurenta a Putin sa snaží získať čo najviac, myslí si.
"Máme čas päť-šesť rokov, aby sme vybudovali niečo silné. To nie je veľa času, ale môžeme to dokázať. Pretože najbližších päť-šesť rokov bude Rusko slabé, aj keby na Ukrajine vyhralo," povedal v rozhovore so SME.
V rozhovore sa dočítate:
- o čo sa dnes snaží Donald Trump a čo ho spája s Putinom,
- aké hrozby z toho vyplývajú pre Európu,
- či ešte existuje možnosť, že sa americký záujem o Európu obnoví,
- čo sa dá vyčítať z postoja Maďarska,
- ako by sa malo k tejto situácii postaviť Slovensko.
Snažia sa Spojené štáty a Rusko vyrokovať nejakú druhú Jaltu a nové rozdelenie Európy?
Pri Jaltskej konferencii boli tri strany (USA, Veľká Británia, Sovietsky zväz, pozn. red.). Teraz je to tak tiež - sú tu Čína, Rusko a Spojené štáty.
Vstúpi Čína do nejakého pokusu o rozdelenie Európy?

Myslím si, že Putin chce dominovať Európe. Ako menší partner Číny chce Rusko zvýšiť svoju váhu. Okrem toho pravdepodobne pracuje s niečím, čo spájam s Viedenským kongresom zo začiatku 19. storočia. Tam boli Rakúsko, Rusko, Francúzsko a Británia dominantnými mocnosťami. Nemecko a Taliansko boli v paláci, ale nie v miestnostiach, kde sa rozhodovalo.
Putin by teraz chcel akýsi nový Viedenský kongres, pri ktorom by boli Rusko, Čína, Spojené štáty a možno India, ale tá iba s otáznikom. V takomto zložení by Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a ďalší hrali úlohu Talianov a Nemcov na Viedenskom kongrese.
Takže na globálnej škále by chcel hrať na tej istej úrovni ako Spojené štáty, Čína či India a tak Európu zatlačiť do úzadia.
Problém je, že Donald Trump sa k tejto vízii v zásade pridáva. Svet, v ktorom dominujú USA, Rusko a Čína, by zapadol presne do toho, čo chce.
To má dva dôsledky. Prvým je obnovenie sfér vplyvu. Trump chce Kanadu a Grónsko a zdá sa mu tak úplne normálne, že Rusko žiada Ukrajinu a možno ešte niečo navyše.
Druhým dôsledkom je, že v takom svete dominantné mocnosti majú právo považovať krajiny vo svojich sférach vplyvu za podriadené.
Trump si myslí, že bezpečnostné záruky krajinám môže poskytovať výmenou za ekonomické benefity. Vo sférach vplyvu z definície nemáte spojencov, ale poddaných. Je to svet, v ktorom sa bosovia ako Putin a Trump cítia dobre a nie je dôvod myslieť si, že Si Ťin-pching nezmýšľa rovnako.
Je teda možné, že sa Trump snaží zabrániť vojne s Čínou tým, že si rozdelia svet?
Trumpova politická línia voči Číne je pre mňa trochu záhadou. V Trumpovej administratíve je veľa jastrabov, ktorí sú proti Číne. Popritom hovorí o Taiwane spôsobom, ktorý sa príliš nelíši od toho, ako hovorí o Nemecku alebo iných európskych štátoch. Nedokážeme vylúčiť, že v nejakom momente si zmyslí, že dohodnúť sa s Čínou bude pre neho lepšie. Podobne, ako sa chce dnes dohodnúť s Ruskom.
Európa má hrať druhé husle?