WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte iba začínam, povedal po turbulentnom mesiaci v úrade americký prezident Donald Trump, ktorý počas utorňajšieho vystúpenia na zasadnutí amerického Kongresu zožal medzi republikánmi veľký potlesk.
„Za 43 dní sme dosiahli viac, ako dosiahne väčšina administratív za štyri alebo osem rokov,“ vyhlásil s úsmevom.
Trumpov prejav sa pritom začal v pomerne napätej atmosfére - demokratického kongresmana Ala Greena pre krik a mávanie palicou vykázali z miestnosti, zatiaľ čo republikáni natešene skandovali písmená USA. Green novinárom neskôr povedal, že kričal pre program zdravotného poistenia Medicaid, pretože sa obáva, že ho Trumpova administratíva zruší.
Demokrati sa však vo všeobecnosti nezmohli na viac ako niekoľko transparentov so slovami „klamár“ či „klamstvo“ a niektorí z najvyšších predstaviteľov opozičnej strany sa na výročný prejav amerického prezidenta dokonca ani neobťažovali prísť, uvádza televízia CNN s tým, že tí, ktorí prišli, sedeli v tichosti s kamennou tvárou.
„Pozerám sa na demokratov pred sebou a uvedomujem si, že nemôžem povedať absolútne nič, čo by ich potešilo alebo prinútilo zatlieskať,“ povedal Trump. A opozíciu skritizovala aj televízia Fox News, podľa ktorej utorňajší prejav amerického prezidenta stelesňovala okrem Trumpových odvážnych vízií aj absencia alternatív zo strany demokratov.

Trumpovo vystúpenie, ktoré išlo v hlavnom vysielacom čase, trvalo približne sto minút.
Počas najdlhšieho prejavu v modernej prezidentskej histórii sa však Trump zameral skôr na témy, ktoré obľuboval počas svojej prezidentskej kampane, ako na politiky, ktoré plánuje implementovať v budúcnosti, čím vybočil zo zvyčajnej tradície amerických prezidentov, píše denník The New York Times.
V článku sa dočítate:
- že Trump zmenil prístup k Ukrajine,
- ako sa Trump počas prejavu venoval Muskovi,
- prečo sa chce Trump pomstiť clami,
- čo ukázal Trumpov prejav.
Čas zastaviť zabíjanie
Okrem ochabnutej opozície Trumpov prejav podtrhla aj jeho odlišná rétorika v rámci dohody o kritických nerastoch s Ukrajinou, keďže americký prezident naznačil, že vzťahy s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským chce obnoviť.
Zmena v prístupe zároveň prišla iba deň po tom, čo Trump pozastavil dodávky americkej vojenskej pomoci Ukrajine.
Ešte pred Trumpovým vystúpením v americkom Kongrese agentúra Reuters uviedla, že získala exkluzívnu informáciu, v ktorej tvrdila, že Trump počas prejavu vyhlási podpísanie dohody o kritických nerastoch s Ukrajinou. To sa však nestalo.
Americký prezident každopádne uviedol, že dostal od Zelenského list, v ktorom sa mu ukrajinský prezident ospravedlnil za piatkovú hádku v Oválnej pracovni. Zelenskyj zároveň dodal, že je pripravený prísť k rokovaciemu stolu.

Trump a americký viceprezident J.D. Vance spoločne Zelenského skritizovali za „nedostatok“ rešpektu, ktorý údajne v Bielom dome prejavil.
V utorok podvečer však Trump zároveň uviedol, že mal „seriózne“ rozhovory s Ruskom, ktoré tiež naznačilo, že je pripravené na mier. „Je čas zastaviť zabíjanie. Ak chcete ukončiť vojnu, musíte sa porozprávať s oboma stranami,“ povedal Trump.
The New York Times uvádza, že Trump vždy potrebuje nejakého súpera a zdá sa, že zatiaľ je ním predovšetkým bývalý americký prezident Joe Biden.
Počas prejavu Trump spomenul Bidenovu administratívu minimálne dvanásťkrát, pričom Bidena označil za najhoršieho prezidenta v americkej histórii.
Bez politických skúseností
Americký prezident ďalej v prejave vymenoval svoje počiny vrátane premenovania Mexického zálivu na Americký záliv, ale tiež rozsiahleho zmrazenia financovania, pričom niekoľko minút strávil vyzdvihovaním krokov juhoafrického miliardára Elona Muska vrátane ukončenia programov pomoci po celom svete.
Majiteľ spoločnosti Tesla v januári zaujal post na Úrade pre efektivitu vlády (DOGE), ktorý Trump vytvoril už 20. januára, čiže hneď po svojej inaugurácii. Musk získal vďaka zriadeniu DOGE mimoriadnu moc. Iba za šesť týždňov demontoval vládne agentúry a prepustil tisíce pracovníkov.
Napriek názvu však DOGE nie je vládnym oddelením, ktoré schválil americký Kongres. Ide skôr o dočasnú organizáciu, ktorá sa pravdepodobne zodpovedá iba Trumpovi.
Muskov tím pozostáva z približne štyridsiatich ľudí, ktorí sú rôznymi spôsobmi napojení na Muskove spoločnosti. Často ide o mladých softvérových inžinierov, ktorí nemajú žiadne politické skúsenosti.
Muskovi kritici varujú pred možným konfliktom záujmov, ale upozorňujú aj pred častými klamstvami, ktoré DOGE vypúšťa. Nedávno napríklad tvrdilo, že ušetrilo osem miliárd dolárov, pričom v skutočnosti išlo o osem miliónov dolárov.

Rozbitá národná jednota
CNN píše, že prejav amerického prezidenta bol na nerozoznanie od Trumpových predvolebných mítingov, ktoré „pulzovali“ demagógiou, akú bolo možné pozorovať aj v prípade diskusie o obchodnej vojne.
Trump nedávno zaviedol 25-percentné clá na mexický a kanadský dovoz, ale zároveň zvýšil aj existujúce clá na čínske produkty na 20 percent. Medzi kritikmi však rastie obava z uvrhnutia USA do ekonomického chaosu.
Napriek tomu, že sa trhy v reakcii na Trumpove kroky prepadli, americký prezident povedal, že svoj prístup nezmení. Ďalšie clá, ktoré by sa mali týkaj aj Európy, plánuje zaviesť už v apríli.
„Iní proti nám používali clá desaťročia, ale teraz je rad na nás, aby sme ich začali používať proti nim,“ povedal.
Podľa CNN Trumpov prejav stelesňoval bezútešnú politickú priepasť, do ktorej sa USA dostali - situácia totiž ilustrovala rozbitú národnú jednotu. Podľa jedných Trump začne americký zlatý vek, zatiaľ čo podľa druhých Spojené štáty zničí.

Odkaz pre Grónčanov
Prejav amerického prezidenta v neposlednom rade poznačila aj expanzívnosť USA pod Trumpovou administratívou.
Medzi ďalšie Trumpove sporné tvrdenia totiž patrí napríklad pokračujúca debata o Grónsku, ktoré chce americký prezident dlhodobo pripojiť k USA.
„Dnes mám odkaz aj pre skvelých ľudí z Grónska. Dôrazne podporujeme právo Grónčanov určovať si vlastnú budúcnosť,“ povedal Trump s tým, že Spojené štáty udržia Grónsko v bezpečí.
„Získame ho tak či onak,“ povedal Trump s tým, že Spojené štáty sú zároveň v procese „získania“ Panamského prieplavu.
„Panamský prieplav sme nedali Číne. Dali sme ho Paname, ale berieme si ho späť,“ povedal počas prejavu.