BELEHRAD. Opoziční poslanci zapálili v srbskom parlamente dymovnice na protest proti vláde premiéra Miloša Vučeviča, ktorá podľa nich predložila na prerokovanie desiatky zákonov, hoci je v demisii.
Opozícia tak podporila študentmi vedené protesty, informovali miestne médiá.
Protestné hnutie vedené štrajkujúcimi vysokoškolskými študentmi vyvolalo nešťastie v meste Nový Sad, kde vlani 1. novembra pri páde betónového prístrešku zahynulo pred stanicou 15 ľudí.
Vláda v technickom mandáte
Organizátori vinia vládu z korupcie a protekcionizmu, čo podľa nich zapríčinilo nekvalitnú stavebnú prácu na nedávno zrekonštruovanej streche.
Vláda obvinenia odmieta, v súvislosti s nešťastím však 28. januára rezignoval premiér Vučević.
Parlament doteraz jeho rezignáciu formálne neprijal a kabinet tak vládne v takzvanom technickom mandáte.
Podľa srbskej ústavy to okrem iného znamená, že kabinet nesmie navrhovať parlamentu nové zákony.

Incident s dymovnicami sa odohral po tom, ako poslanci hlasmi vládnucej koalície schválili program schôdze s celkovo 62 bodmi.
Opozícia tvrdí, že prerokovať by sa malo iba prijatie demisie Vučevičovej vlády a tiež novela zákona o vysokých školách, ktorá vychádza v ústrety niektorým požiadavkám protestujúcich študentov.
Poslankyňu trafila fľaša vody
Okrem zapálenia dymovníc opozícia v rokovacej sále rozvinula transparenty, na ktorých vyjadrovala podporu študentom a vyzvala na "pád režimu" prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý je určujúcou postavou na srbskej politickej scéne.
Sálou lietali fľaše vody, pričom jedna zasiahla do hlavy poslankyňu za vládnu Srbskú pokrokovú stranu (SNS), napísala stanica N1 na svojom webe.
Podľa predsedníčky Skupčiny Any Brnabičovej museli poslankyňu odvezieť do nemocnice. Uviedla tiež, že opozícia sa chce chopiť v Srbsku moci s pomocou násilia.
Vučić a jeho SNS sú v Srbsku pri moci od roku 2012. Najnovšie protesty vyvolané tragédiou v Novom Sade sú odrazom širšej nespokojnosti s prezidentom a jeho vládou, ktorú časť spoločnosti vidí ako čoraz viac autoritársku a podliehajúcu korupcii.
Masové demonštrácie sa v nedávnej minulosti uskutočnili v Srbsku aj v súvislosti s chystanou ťažbou lítia v krajine či po dvoch masových vraždách, ktoré si predvlani vyžiadali celkovo 19 obetí.