SME

Nenávratne poškodené vzťahy? Európa hľadá ochotných brániť Ukrajinu

Fica ani Orbána na stretnutie nepozvali.

(Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Piatkové stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bielom dome sa skončilo fiaskom.

To, čo malo pôvodne skončiť podpisom dohody o vzácnych kovoch, sa premenilo na slovné útoky.

Trump Zelenského obvinil z toho, že sa zahráva so životmi ukrajinských obyvateľov a s rizikom tretej svetovej vojny, viceprezident J. D. Vance ho zase poučoval, že má byť vďačnejší.

Trump napokon odkázal Zelenskému, aby do USA nechodil, kým nebude pripravený na mier.

SkryťVypnúť reklamu

Deň po napätej výmene privítal oveľa vrúcnejšie ukrajinského prezidenta v Londýne britský premiér Keir Starmer.

Lídri sa pred novinármi usmievali, dokonca sa objali. Zelenskyj priletel do Británie hovoriť o potrebe ďalšej podpory Ukrajiny a ukončenia vojny. Ide zároveň o hlavné témy summitu, na ktorý v nedeľu britský premiér pozval viacerých, najmä európskych lídrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne ich mal Starmer informovať o svojom minulotýždňovom stretnutí s Trumpom v Bielom dome, na ktorom preberali aj pomoc Ukrajine. Po fiasku so Zelenským však summit v kontexte posilnenia ukrajinskej obrany naberá nový význam.

Načítavam... Roztržku v Bielom dome treba brať kriticky vážne, jej víťazom je Rusko (3. 3. 2025)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Sám Starmer či generálny tajomník NATO Mark Rutte sa snažia napätie medzi USA a Ukrajinou tlmiť a hovoria o potrebe pokračujúcej spolupráce. Niektorí analytici však nie sú rovnako optimistickí.

SkryťVypnúť reklamu

„Je neskoro na to, aby sme sa vyhli trvalému poškodeniu americko-európskej aliancie a globálneho poriadku vedeného USA. Londýnsky summit by sa mal začať s ohľadom na túto skutočnosť,“ napísal na sieti americký politológ Ian Bremmer.

Summit lídrov

Do Londýna pricestovali zástupcovia Francúzska, Talianska, Nemecka, Holandska, Dánska, Nórska, Poľska, Česka, Španielska, Švédska, Fínska, Rumunska, ako aj Turecka a Kanady. Prišli aj šéfovia Európskej komisie, Európskej rady a NATO.

Zástupcovia Maďarska a Slovenska, ktorí ako jediní spomedzi európskych lídrov kritizovali po výstupe v Bielom dome Zelenského a odmietli Ukrajine prisľúbiť podporu, do Londýna neprišli.

Britský premiér sa tiež dodatočne ospravedlnil pobaltským štátom, že ich na summit nezavolali.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fico zostal na okraji s Orbánom. Ako reagovali lídri Únie na fiasko v Bielom dome Čítajte 

Ako prvá sa po konci stretnutia vyjadrila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Vyzdvihla potrebu opätovného a urgentného vyzbrojenia Ukrajiny, ktoré chce navrhnúť na zasadnutí Európskej rady 6. marca.

„V súčasnosti je mimoriadne dôležité, aby sme na dlhšie obdobie zvýšili investície do obrany,“ povedala s tým, že ide aj o bezpečnosť Európskej únie.

Európa musí podľa nej tiež zapracovať na tom, „aby sa z Ukrajiny stal oceľový dikobraz, ktorý je pre potenciálnych útočníkov nestráviteľný“. Británia v nedeľu avizovala aj nový balíček finančnej pomoci za 1,6 miliardy libier pre Ukrajinu, ktorý pridá k už predtým schválenej vojenskej pomoci za 2,2 miliardy.

"Západ sa nepoddá Putinovmu vydieraniu," povedal po stretnutí poľský premiér Donald Tusk s tým, že je jasné, kto je agresor a kto sa len bráni.

SkryťVypnúť reklamu

Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu vrátil aj k incidentu v Bielom dome a povedal, že stále verí v záchranu vzťahov s Trumpom. Vravel, že sa chce posunúť ku konštruktívnemu dialógu a kritizoval, že sa také dôležité rokovanie odohrávalo verejne, keďže nezhody medzi spojencami "môžu využiť nepriatelia". Odmietol, že by niekoho chcel uraziť, no "je dôležité, aby zaznela ukrajinská pozícia".

Zelenskyj tiež zopakoval, že odmieta odovzdať okupované územia Ukrajiny Rusku.

Snaha o solidaritu

Ešte pred začiatkom summitu sa Starmer osobitne stretol s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Tá síce podporuje Ukrajinu, no dobre si rozumie aj s Trumpom.

Meloniová po ostrej slovnej výmene v Bielom dome volala po summite medzi americkými a európskymi lídrami, aby sa porozprávali o pomoci Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko nato v Londýne povedala, že je spolu so Starmerom pripravená „vybudovať mosty“ medzi Európou a Trumpom a že „Západ sa nemôže rozdeliť“.

Súhlasí s ňou aj generálny tajomník NATO Mark Rutte. Podľa neho sa musí nájsť spôsob, akým opätovne zlepšiť vzťahy medzi USA a Ukrajinou.

„Je veľmi dôležité, aby sme všetci držali spolu. Musíme sa preniesť cez to, čo sa stalo,“ povedal v rozhovore pre BBC na margo neúspešného stretnutia medzi Trumpom a Zelenským. Rutte aj Starmer v nedeľu obraňovali aj Trumpa a vraveli, že ho stále považujú za dobrého priateľa Európy a spoľahlivého spojenca.

Európsky mierový plán

Starmer si tiež na seba verejne zobral úlohu mediátora medzi Trumpom a Zelenským. S oboma mužmi si takmer okamžite po neúspešnom stretnutí v Bielom dome telefonoval.

SkryťVypnúť reklamu

Cez víkend oznámil, že Británia chce spolu so spojencami pripraviť mierový plán, ktorý neskôr predstaví USA.

„Dohodli sme sa, že Spojené kráľovstvo spolu s Francúzskom a možno jedným alebo dvoma ďalšími spojencami budú pracovať s Ukrajinou na pláne, ako zastaviť boje, a potom ho prediskutujeme so Spojenými štátmi,“ povedal Starmer rozhovore pre web BBC.

Francúzi a Briti podľa slov prezidenta Emmanuela Macrona navrhujú zatiaľ mesačné prímerie, ktoré by sa vzťahovalo na more, vzdušný priestor a energetickú sústavu.

Toto mesačné obmedzené prímerie by potom podľa Macrona otvorilo cestu k ďalšej fáze pokoja zbraní, keď by na mierové dojednania dohliadali zahraničné jednotky.

Oba štáty hovorili aj o vytvorení „koalície ochotných“, ktorá by poskytla Ukrajine bezpečnostné záruky v prípade dosiahnutia prímeria. O tejto možnosti cez víkend hovoril aj český prezident Petr Pavel. Paríž a Londýn už týždne pracujú na návrhu na vyslanie mierových jednotiek na Ukrajinu v prípade zloženia zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory však uviazli na mŕtvom bode pre neistotu, či Trumpova administratíva poskytne „poistku“, ktorá by odradila ruského prezidenta Vladimira Putina od opätovného vyslania svojich síl na Ukrajinu.

Súvisiaci článok Mierové jednotky na Ukrajine? Logisticky aj politicky to môže byť problém Čítajte 

Starmer priznal, že takýto prísľub od amerických partnerov nateraz nedostal, intenzívne sa však o ňom podľa neho rokuje. „Myslím si, že sme urobili krok správnym smerom,“ povedal, no zároveň súčasnú situáciu nazval „momentom skutočnej krehkosti v Európe“.

Napriek tomu sa podľa neho dá Trumpovi veriť, že chce na Ukrajine trvalý mier.

Rovnako verí slovám Zelenského, no neverí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Práve preto podľa neho musia USA pre akúkoľvek mierovú dohodu poskytnúť svoje bezpečnostné záruky.

„Súčasťou trvalého mieru sú silná Ukrajina, ktorá bude v prípade potreby bojovať ďalej, vyjednanie európskeho prvku bezpečnostných záruk, a americká záruka,“ povedal Starmer. V Londýne sa zatiaľ lídri nezhodli, či na vojenskú pomoc môžu použiť zmrazené ruské aktíva.

SkryťVypnúť reklamu

Čas konať

Britský premiér vyzdvihol európsku podporu Ukrajiny, ktorá trvá od začiatku vojny. Európa však podľa neho musí popracovať aj na vlastnej obrane a bezpečnosti.

„Musíme zvýšiť výdavky, musíme zvýšiť spôsobilosti a musíme sa viac koordinovať, pretože v konflikte na Ukrajine sme videli, že koordinácia tam nie je,“ povedal.

Štáty EÚ v posledných rokoch navyšujú vojenské výdavky. Európska obranná agentúra odhadla, že vlani na obranu vynaložili 326 miliárd eur – v porovnaní s rokom 2021 ide o 30-percentný nárast.

Súvisiaci článok Radšej vojnu, ako hanebný mier. Ukrajina podporila Zelenského po roztržke s Trumpom Čítajte 

NATO zas apeluje na svojich členov, aby na obranu dávali najmenej dve percentá HDP. Takúto požiadavku nateraz spĺňa 23 z 32 členských štátov obrannej aliancie.

Lídri o téme ukrajinskej, ale aj vlastnej bezpečnosti v uplynulých týždňoch rokovali dvakrát v Paríži. Podľa medializovaných informácií štáty rokujú o ďalšej pomoci Ukrajine vo výške zhruba 20 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že Trump tvrdí opak, Európa dokopy od začiatku vojny poskytla Ukrajine väčšiu pomoc ako USA.

Európske krajiny Ukrajine poslali vojenskú, finančnú a humanitárnu pomoc vo výške 132 miliárd eur, rovnaký typ americkej pomoci mal hodnotu 114 miliárd eur, píše vo svojej správe nemecký Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku.

USA však dokážu Ukrajine poskytnúť účinnejšie zbrane, napríklad na vzdušnú obranu.

Niektorí analytici však začínajú po hádke Zelenského a Trumpa hovoriť, že Biely dom sa otvorene stavia na stranu Ruska. Európa preto musí podľa nich urýchlene zabezpečiť ukrajinskú, no aj svoju vlastnú bezpečnosť.

„Teraz je čas, aby Európa veľmi, veľmi vážne zakročila,“ povedala pre denník New York Times Alexandra de Hoop Schefferová, šéfka neziskovej organizácie German Marshall Fund so sídlom vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 497
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 437
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 900
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 513
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 542
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 539
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 314
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kazachstan - Maďarsko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny B na MS v hokeji 2025: Kazachstan - Maďarsko.


Lukas Kälble oslavuje gól na MS v hokeji 2025.

Nemecko dnes zdolalo Nórsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Casper Van Uden.

Ružový dres si udržal Mads Pedersen.


TASR
Tvorcovia podcastu Bavme sa o lige Michal Maťašovský, Marek Arpáš, Maroš Červenka  a Andrej Zvolenský.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


SkryťZatvoriť reklamu