LONDÝN. V londýnskej usadlosti Lancaster House neďaleko Buckinghamského paláca sa v nedeľu popoludní začal summit lídrov západných štátov.
Na zasadnutí, ktoré zorganizoval britský premiér Keir Starmer sú prítomní 19 vysokí predstavitelia z Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska, Turecka, Dánska, Fínska, Poľska, Česka, Rumunska alebo Kanady, ako aj vedúci predstavitelia NATO a EÚ. Prítomný je aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Stretnutie sa uskutoční dva dni po ostrej výmene názorov v Oválnej pracovni medzi Zelenským a americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni. Rokovanie Trump následnej predčasne ukončil a nedošlo ani k plánovanému podpisu dohody o nerastných surovinách.

Podľa zdrojov amerických médií Trump dokonca uvažoval zastavenie všetkej pomoci Ukrajine.
Podľa kancelárie britského premiéra summit nadviaže na februárové rokovania z Paríža, ktoré zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a zameria sa na "posilnenie pozície Ukrajiny - vrátane pokračujúcej vojenskej podpory a zvýšeného ekonomického tlaku na Rusko". Cieľom summitu je znovu zdôrazniť potrebu dohody, ktorá "prinesie trvalý mier", a prediskutovať ďalšie kroky pri plánovaní silných bezpečnostných záruk.
Starmer tiež v nedeľu uviedol, že Británia a Francúzsko budú spolupracovať s Ukrajinou na pláne zastavenia bojov s Ruskom, ktorý bude neskôr predložený Spojeným štátom.
Pred popoludňajším zasadnutím Starmer absolvoval bilaterálne rokovanie s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Telefonicky sa spojil aj s vedúcimi predstaviteľmi pobaltských štátov, ktorí na summit neboli pozvaní.
Lídri Estónska, Litvy a Lotyšska podľa hlavnej poradkyne litovského prezidenta Asty Skaisgiryté-Liauškiené dali svoju frustráciu s neobdržaním pozvánky britskému premiérovi jasne najavo. Poradkyňa pre litovský rozhlas LRT uviedla, že Starmer začal ich nedeľnú diskusiu ospravedlnením a povedal, že "nabudúce sa takýmto veciam vyhne."
Prezbrojenie Európy
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po summite západných lídrov v Londýne uviedla, že je potrebné "urýchlene prezbrojiť Európu". Vyhlásila tiež, že Ukrajina potrebuje "komplexné bezpečnostné záruky", ktoré podporia jej postavenie vo vojenskej a hospodárskej oblasti.
"V súčasnosti je mimoriadne dôležité zintenzívniť investície do obrany v dlhodobom horizonte. Ide o bezpečnosť EÚ a v geostrategickom prostredí, v ktorom žijeme sa musíme pripraviť na najhoršie, a teda posilniť našu obranu," uviedla šéfka EK.
Téme zbrojenia sa chce von der Leyenová venovať na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční budúci týždeň vo štvrtok, kde plánuje lídrom členských štátov predstaviť svoj plán v tejto oblasti.
V Londýne mali zúčastnení predstavitelia podľa von der Leyenovej "dobrú a úprimnú diskusiu", v rámci ktorej hovorili o tom, čo je nevyhnutné urobiť preto, aby Ukrajina získala silnú pozíciu.
Šéfka EK uviedla, že Európania musia pracovať na tom, aby Ukrajinu premenili na "oceľového dikobraza, ktorý je nestráviteľný pre potencionálnych útočníkov." Guardian upozorňuje, že netradičné prirovnanie Ukrajiny k hlodavcovi s pichliačmi pred niekoľkým dňami použil aj britský expremiér Boris Johnson.
Na novinársku otázku, čo by odkázala Spojenými štátom odpovedala, že je pripravená "brániť demokraciu a zásady právneho štátu," podľa ktorých nikto "nemôže napadnúť a tyranizovať svojho suseda alebo meniť hranice silou."
Vyššie výdavky
Generálny tajomník NATO Mark Rutte po summite západných lídrov v Londýne verí, že viacero európskych štátov čoskoro oznámi zvýšenie výdavkov na obranu. Odmietol tiež dohady o tom, že Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa by nepomohli spojencom v NATO v prípade ich napadnutia.
Rutte tvrdí, že niekoľko štátov na nedeľnom stretnutí oznámilo zvýšenie výdavkov na obranu.
"Dnes som pri stole počul nové vyhlásenia, ktoré vám nebudem tlmočiť, pretože by to mali urobiť sami. Veľmi dobrou správou však je, že viaceré európske krajiny zvýšia výdavky na obranu," uviedol generálny tajomník.
Európske krajiny sa podľa Rutteho musia pripraviť na mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou a poskytnúť Kyjevu bezpečnostné záruky.
"Spojenci musia zabezpečiť, aby sa (ruský prezident Vladimir) Putin už nikdy nepokúsil zaútočiť na Ukrajinu," uviedol. Rutte si myslí, že z tohto dôvodu bude potrebné, aby boli "Európania na Ukrajine aktívni" a zabezpečili, že dohodnutý mier "bude zachovaný, udržateľný a trvalý."
Generálny tajomník tiež verí, že USA pod vedením Trumpa sú oddané dodržiavaniu článku päť Washingtonskej zmluvy o spoločnej obrane Aliancie pred útokom. Trump v piatok uviedol, že verí v článok päť, ale na otázku, či by USA bránili pobaltské štáty odvetil, že sa tieto tri krajiny nachádzajú v "zložitom regióne".
"Ako už mnohokrát povedal, je úplne oddaný článku päť o NATO," uviedol Rutte. "Takže, prosím, prestaňme klebetiť o tom, čo by USA mohli alebo nemohli urobiť; sú v NATO, sú zaviazaní NATO, sú zaviazaní článku päť, to hovoria neustále," pripomenul generálny tajomník Aliancie.