SOUL. V centre Soulu sa v sobotu konali zhromaždenia odporcov, ale aj prívržencov suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola. Podľa polícia sa na nich spolu zúčastnilo viac ako 110.000 ľudí, informovala agentúra Jonhap, píše TASR.
Zhromaždenia sa konali v deň, keď si Južná Kórea pripomína hnutie za nezávislosť a proti nadvláde Japonska.
Na zhromaždení na Junovu podporu sa zúčastnili aj viacerí poslanci vládnej konzervatívnej strany Sila ľudu (PPP). Zaznelo tam aj vyhlásenie suspendovaného prezidenta obvineného zo vzbury a zneužitia právomocí, za čo mu môže hroziť až doživotný trest.
"Keď sa stratí vôľa a zmysel pre zodpovednosť brániť slobodu, nahradí ju komunistická totalita a populizmus," deklaroval Jun, pričom vyzval svojich prívržencov "bojovať až do konca".

Ľudia v dave mali transparenty s nápismi, ktorými vyjadrovali nesúhlas s Junovým odvolaním a podporu jeho vyhláseniu stanného práva. Iní mávali vlajkami Kórey a USA a skandovali meno obvineného prezidenta.
Zhromaždenie organizované hlavnou opozičnou Demokratickou stranou (DP) a štyrmi ďalšími opozičnými stranami sa konalo len kilometer od zhromaždenia konzervatívcov. Jeho organizátori plánujú popoludní v centre Soulu usporiadať pochod za zvrhnutie Yoona. Očakáva sa účasť okolo 100.000 ľudí.
V súvislosti s demonštráciami bolo zmobilizovaných 6400 policajtov a pristavených 230 policajných autobusov.
Prezident Jun vyhlásil stanné právo 3. decembra minulého roka, čím vyvolal v krajine politickú krízu. Jeho rozhodnutie po niekoľkých hodinách zrušil parlament, ktorý následne inicioval proces odvolania hlavy štátu (impeachment) a pozastavil mu výkon prezidentských právomocí. O jeho odvolaní z funkcie rozhodne ústavný súd. Prokuratúra ho obžalovala zo vzbury a zneužitia právomocí, za čo mu môže hroziť až doživotný trest.
Juhokórejská polícia začala minulý týždeň viesť proti Junovi nové vyšetrovanie. Podozrievajú ho z toho, že sa v januári úmyselne vyhýbal zatykaču. Jun sa totiž opakovane odmietol dostaviť na vypočúvanie a súd preto 31. decembra schválil voči nemu zatykač.
Jun sa následne zabarikádoval vo svojej rezidencii, kde ho pred políciou chránila prezidentská ochranky. Suspendovaného prezidenta sa podarilo zatknúť až 15. januára po nasadení tisícok policajtov, ktorí do jeho rezidencie prenikli na rebríkoch.