WASHINGTON. Na ostrú výmenu názorov a predčasné ukončenie rokovaní medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom reagovali politici nielen z Ukrajiny a Ruska, ale aj viacero svetových lídrov.
Podpora pre Zelenského z Ukrajiny
Viacerí ukrajinskí predstavitelia Zelenského po náročnej schôdzke na sociálnych sieťach podporili.
"Prezident má pravdu. Mier bez záruk nie je možný. Prímerie bez záruk je cestou k ruskej okupácii celej Európy," napísal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ na sieti X.
Plnú podporu Zelenskému vyjadril aj predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk, ktorý na sieti X dodal, že nikto nemá právo zabudnúť, že Rusko je agresorom a Ukrajina je obeťou.
Prezident Zelenskyj mal odvahu a silu postaviť sa za to, čo je správne, napísal na sieti X ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha, ktorý Amerike prejavil vďačnosť za jej podporu.
"Armáda stojí za Ukrajinou, za svojím ľuďom, za svojím vrchným veliteľom. V jednote je naša sila," napísal veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Oleksandr Syrskyj na sieti facebook.
Nadšené reakcie z Ruska
Z ruskej strany prichádzajú nadšené reakcie.
Kirill Dmitrijev, šéf ruského štátneho investičného fondu a jeden z vyjednávačov Moskvy na rusko-amerických rokovaniach, ktoré sa konali 18. februára v Saudskej Arábii, na sociálnej sieti X označil spor medzi Zelenským a Trumpom za "historický".
Dmitrij Medvedev, podpredseda ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident i premiér, uviedol, že Zelenskyj dostal pri stretnutí s Trumpom tvrdú lekciu. Dodal, že teraz je potrebné zastaviť vojenskú podporu Ukrajiny.
"Nevďačné prasa dostalo od majiteľov chlievika poriadnu facku," reagoval Medvedev podľa agentúry Reuters.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharová vyhlásila, že považuje za zázrak, že Trump a jeho viceprezident J. D. Vance počas stretnutia Zelenského neudreli. Ukrajinského prezidenta podľa agentúry AFP označila za "odpad".
Bývalý poradca Kremľa Sergej Markov uviedol, že piatková schôdzka v Bielom dome pravdepodobne urýchli koniec Zelenského politickej kariéry. "Mal by čo najskôr odstúpiť z prezidentskej funkcie," vyhlásil.

Republikáni za Trumpa, demokrati proti nemu
Na spor reagovali aj predstavitelia americkej Demokratickej strany.
Líder demokratov v Senáte Chuck Shumer uviedol, že Trump a jeho viceprezident J. D. Vance robia "špinavú prácu pre Putina", a prisľúbil, že jeho strana "nikdy neprestane bojovať za slobodu a demokraciu".
Demokratický senátor Chris Murphy na sociálnej sieti X napísal, že to, čo sa udialo, je "úplnou hanbou pre Ameriku".
Ďalší demokratický senátor Adam Schiff zase označil Trumpa za zbabelca a Zelenského za hrdinu.
Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton poznamenal, že Trump a viceprezident Vance týmto teátrom ukázali, že sú v rusko-ukrajinskej vojne na strane Ruska. Toto je podľa neho katastrofálna chyba pre národnú bezpečnosť Ameriky. „Toto nie je názor väčšiny Američanov," napísal na sociálnej sieti X.
Predstavitelia republikánov sa postavili na stranu Trumpa. Podľa vplyvného senátora Lindseyho Grahama musí Zelenskyj zásadne zmeniť svoj prístup, alebo odstúpiť. Líder Ukrajiny by sa mal podľa neho pri prvej príležitosti ospravedlniť a povedať, že "to pokazil".
Graham je šéfom rozpočtového výboru amerického Senátu a je považovaný za jedného z ľudí, ktorí radia Trumpovi v otázkach zahraničnej politiky. Denník The New York Times napísal, že senátor sa vyjadroval do médií na pokyn Bieleho domu, takže jeho slová možno interpretovať ako stanovisko amerického prezidenta.
"Buď sa dramaticky zmení, alebo musíte nabrať niekoho nového," vyhlásil dlhoročný zástupca štátu Južná Karolína v Kongrese. V inom momente povedal, že Zelenskyj by mal rezignovať alebo "poslať niekoho, s kým sa môžeme dohodnúť, alebo odísť".
Z kongresových lídrov sa k vývoju vyjadril aj druhý najvyššie postavený republikán v Snemovni reprezentantov Steve Scalise. Na sociálnej sieti X uviedol, že Trump bojuje za mier a že je jediný, kto dokázal prinútiť Rusko rokovať o "serióznej a trvalej mierovej dohode".
Na margo Zelenského, ktorého správanie predtým Trump označil za neúctivé, sa v príspevku nevyjadril.
Európa vyjadruje solidaritu
Väčšina európskych lídrov vyjadrila po vyhrotenom stretnutí podporu Ukrajine. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pripomenul, že agresorom je Rusko.
"Rusko je agresor a Ukrajina je napadnutá krajina. Myslím si, že sme urobili správne, keď sme pred tromi rokmi pomohli Ukrajine a uvalili na Rusko sankcie, a mali by sme v tom pokračovať," vyhlásil Macron.
Na sociálnej sieti X vyjadril ukrajinskému prezidentovi podporu aj poľský premiér Donald Tusk. "Drahý Volodymyr Zelenskyj, drahí ukrajinskí priatelia, nie ste sami," napísal.
Španielsky premiér Pedro Sánchez povedal, že jeho krajina bude stáť pri Ukrajine. „Ukrajina, Španielsko stojí pri tebe,“ uviedol Sánchez, ktorý tento týždeň počas návštevy Kyjeva prisľúbil Ukrajine pomoc v objeme jednej miliardy eur.
Talianska premiérka Georgia Meloniová navrhla rýchle zvolanie summitu medzi USA a európskymi štátmi, ktorý by sa zaoberal aktuálnymi témami, v prvom rade Ukrajinou, uviedla agentúra Reuters.
"Každé rozdelenie Západu nás všetkých oslabuje a vyhovuje tým, ktorí by chceli vidieť úpadok našej civilizácie," poznamenala.
Český prezident Petr Pavel takisto vyzval, aby Európa zvýšila svoje úsilie. "Stojíme pri Ukrajine viac ako kedykoľvek predtým.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský doplnil, že Česko bude vždy stáť za Ukrajinou. "Zelenskyj je silný líder suverénnej krajiny. Keby vo Washingtone došlo k podpisu dohody, znamenalo by to veľké výhody aj pre USA. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Ďalšiu kapitolu píše Európa - už v nedeľu na londýnskom summite," odkázal na rokovanie európskych lídrov o Ukrajine, ktorého sa zúčastní český premiér Petr Fiala.

Orbán ďakoval Trumpovi
"Ukrajina nie je sama," napísala nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková na sociálnej sieti X a dodala, že Nemecko spolu s európskymi spojencami stojí jednotne po boku Ukrajiny proti ruskej agresii.
To, že sa Ukrajina môže spoľahnúť na Nemecko aj Európu, zopakoval nemecký kancelár Olaf Scholz.
Líder nemeckej konzervatívnej aliancie CDU/CSU, ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách v krajine, a ktorý sa zrejme stane budúcim nemeckým kancelárom, Friedrich Merz vyjadril podporu Zelenskému.
„Nikdy si nesmieme zamieňať agresora a obeť v tejto hroznej vojne," povedal.
Slová podpory napísal tiež podpredseda nemeckej CDU Johann Wadephul. "Scény z Bieleho domu sú šokujúce. Ako môžete prezidenta okupovanej krajiny takto bodnúť do chrbta? Slobodná Európa Ukrajinu nezradí," zdôraznil.
Šéfka Európskej komisie von der Leyenová odkázala ukrajinskému prezidentovi: "Buďte silní, buďte statoční, buďte nebojácni. Nikdy nie ste sám, drahý prezident Zelenskyj."
"Ukrajina je Európa. Stojíme za ňou," uviedla šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová na sieti X. "Je zrejmé, že slobodný svet potrebuje nového lídra a táto výzva je teraz na nás Európanoch," dodala.
Bývalý vysoký predstaviteľ Európskej únie Josep Borrell označil správanie Trumpa a Vancea počas stretnutia so Zelenským za hanebnú šou.
„Hanbím sa za toto správanie. USA si zaslúžia lepšie," napísal Borrell a tiež vyzval slobodný svet, aby podporil Ukrajinu. "Bol som a zostávam so Zelenským," povedal španielsky politik.
Naopak, maďarský premiér Viktor Orbán sa Trumpovi za jeho vystúpenie v Bielom dome poďakoval. "Silní muži uzatvárajú mier, slabí muži vedú vojnu," napísal Orbán na sieti X.
"Dnes sa prezident (Trump) s odvahou postavil za mier, aj keď to mnohí nemohli stráviť," dodal.