SME

Európska únia chce nadviazať partnerstvo s Indiou v oblasti obrany a bezpečnosti

Von der Leyenová sa stretla s Naréndrom Módím.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a indický premiér Naréndra Módí.Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a indický premiér Naréndra Módí. (Zdroj: SITA/AP)

NAÍ DILLÍ. Európska únia zvažuje nadviazanie partnerstva s Indiou v oblasti bezpečnosti a obrany, uviedla v piatok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa stretla s indickým premiérom Naréndrom Módím.

Do Naí Dillí pricestovala vo štvrtok na dvojdňovú návštevu s kolégiom eurokomisárov, píše TASR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návštevou Indie sa delegácia EK podľa agentúry AFP snaží poistiť proti zhoršeniu vzťahov so Spojenými štátmi, ktorých prezident Donald Trump avizoval zavedenie ciel na dovoz z viacerých krajín vrátane Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

EÚ takisto dúfa, že s Indiou nájde spoločnú reč v otázkach, ktoré sa týkajú rastúceho vplyvu Číny v ázijsko-tichomorskom regióne, v oblasti dodávateľských reťazcov a aj nových technológií vrátane umelej inteligencie.

"Môžem oznámiť, že skúmame možnosti budúceho bezpečnostného a obranného partnerstva s Indiou po vzore partnerstiev s Japonskom a Južnou Kóreou," uviedla von der Leyenová na sociálnej sieti X.

Brusel si od takejto úrovne spolupráce podľa nej sľubuje posilnenie boja proti spoločným hrozbám, ako je cezhraničný terorizmus, kybernetické útoky či celkom nový fenomén - útoky na kritickú infraštruktúru EÚ.

Európska únia je najväčším obchodným partnerom Indie, objem obchodu s tovarom v roku 2023 dosiahol hodnotu 124 miliárd eur, čo zodpovedá približne 12 percentám celkového obchodu Naí Dillí.

SkryťVypnúť reklamu

Indický trh ponúka množstvo príležitostí pre rôzne odvetvia - od obrany cez poľnohospodárstvo a automobily až po čistú energiu. Je však chránený vysokými clami uvalenými na dovoz a z pohľadu celkového obchodu EÚ tvorí India v súčasnosti len malý podiel.

Únia preto chce s najľudnatejšou krajinou na svete uzavrieť obchodnú dohodu, ktorá by znížila vstupné clá pre jej automobily, liehoviny, vína a iné výrobky. Naí Dillí zase dúfa vo väčšie investície zo strany EÚ v oblastiach ako čistá energia, mestská infraštruktúra a vodné hospodárstvo.

"Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Indiou by bola najväčšou dohodou tohto druhu na svete. Nebude to ľahké. Viem však, že záleží aj na načasovaní a odhodlaní... Preto sme sa s premiérom Módím dohodli, že budeme presadzovať, aby sa to podarilo v priebehu tohto roka," povedala šéfka EK.

Európska únia

Súvisiace témy: Ursula von der Leyenová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 502
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 784
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 706
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 629
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 199
  7. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol 2 955
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone 2 365
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Česku je muža vydaný príkaz na nástup do väzenia.


TASR
Ruské korvety Aldar Cydenžapov a Rezkyj.

Rusko má po Číne a Spojených štátoch tretie najväčšie námorné sily na svete.


TASR 8

Explózia mohla nastať v dočasnom skladisku nevybuchnutých bômb.


TASR
Zákaz vstupu sa týka aj Afgancov.

Trump tvrdí, že chce chrániť krajinu pred teroristami zo zahraničia.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu