MEXIKO. Na žiadosť amerického ministerstva spravodlivosti vydalo Mexiko do USA 29 pašerákov drog.
Medzi vydanými osobami je viacero šéfov mexických drogových kartelov vrátane Rafaela Cara Quintera, uviedli vo štvrtok v spoločnom vyhlásení ministerstvo pre verejnú bezpečnosť a úrad mexického generálneho prokurátora.
Podľa mexickej vlády sú na zozname aj bývalý drogový bos a vodca kartelu Juárez Vicente Carrillo a brat Nemesia Osegueru, šéfa kartelu Jalisco Nueva Generación.
Mexické médiá uviedli, že vydaní boli aj bývalí vodcovia kartelu Zetas Omar a Miguel Ángel Treviño Moralesovci.
V USA už ide o terorizmus
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa nedávno klasifikovala osem latinskoamerických drogových kartelov – z toho šesť z Mexika - ako teroristické organizácie.
Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová povedala, že justičné orgány budú „týchto zločincov prenasledovať plnou silou zákona“.
Rafael Caro Quintero, prezývaný Rafa, bol až do svojho zatknutia v roku 2022 na zozname desiatich najhľadanejších zločincov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).
Americké úrady obviňujú tohto spoluzakladateľa kartelu Guadalajara zo zodpovednosti za únos, mučenie a vraždu osobitného vyšetrovateľa americkej protidrogovej agentúry DEA Enriqua "Kiki" Camarenu v roku 1985.
V hre sú tresty smrti
Podľa ministerstva spravodlivosti USA hrozí 29 vydaným Mexičanom doživotné väzenie, šiestim z nich dokonca trest smrti, dohoda o vydávaní medzi USA a Mexikom však výkon trestu smrti zakazuje.
V Spojených štátoch sú obvinení z mnohých zločinov vrátane obchodovania s drogami, vrážd a prania špinavých peňazí. Ministerstvo zvažuje aj pridanie obvinenia z terorizmu.
Mexiko sa v súčasnosti snaží odvrátiť zavedenie 25-percentných ciel na svoj tovar vyvážaný do USA, ktoré Trump oznámil začiatkom februára, no ich uvalenie nakoniec odložil do 4. marca.
Podľa mexickej prezidentky Claudie Sheinbaumovej je v vo Washingtone mexická delegácia na vysokej úrovni, rokujúca o dohode.
Trump obviňuje Mexiko, Kanadu a Čínu, že nerobia dosť pre boj proti pašovaniu smrtiacej drogy fentanyl do Spojených štátov, kde každý rok zomrie na predávkovanie približne 75 000 ľudí. Tento opioid sa vyrába prevažne v Mexiku zo surovín dodaných väčšinou z Číny.