Záznam krádeže z Blenheimského paláca. Autor: AP/Martin Mlynár
OXFORD. Krádež zlatej toaletnej misy v hodnote 4,8 milióna libier z Blenheimského paláca v Británii trvala zlodejom len päť minút, zaznelo počas súdneho vypočutia k prípadu.
Záchod ukradli v roku 2019 a prokuratúra neskôr z činu obvinila štvoricu Britov, z ktorých sa jeden priznal. Toaleta sa nikdy nenašla.
Píšu o tom BBC a denník the Times.
Zlodeji rokovali o cene
Podľa prokurátora Juliana Christophera skupina celkovo piatich zlodejov prerazila na dvoch autách zamknuté brány paláca v ranných hodinách 14. septembra 2019.
Do budovy sa potom dostali s pomocou kladív, ktoré zanechali na mieste.
Asi 17 hodín pred činom si podľa zistení vyšetrovateľov jeden zo zlodejov záchod vyfotil v rámci prieskumu pred krádežou. Tá potom trvala iba päť minút.
Pred súdom v Oxforde zaznelo, že toaleta bola s najväčšou pravdepodobnosťou rozbitá na menšie kúsky a zatiaľ nebola nájdená.
Podľa vtedajších správ v médiách zlodeji tiež demontážou funkčnej zlatej toalety spôsobili "rozsiahle poškodenie vodou" v drevom vykladanej miestnosti, kde bol predmet nainštalovaný.
Tridsaťdeväťročný Michael Jones z Oxfordu, 36-ročný Fred Doe (predtým známy ako Frederick Sines) z Windsoru a 41-ročný Bora Guccuk zo západného Londýna vinu odmietajú.

Štyridsaťročný James Sheen z anglického grófstva Northhamptonshire sa vlani v apríli k činu priznal.
Plne funkčné WC z 18-karátového zlata s názvom America bolo súčasťou výstavy talianskeho konceptuálneho umelca Maurizia Cattelana. Vážilo 98 kilogramov a bolo poistené na šesť miliónov dolárov.
Len zlato samotné malo v roku 2019 cenu 2,8 milióna libier, uviedol pred súdom prokurátor.
Dodal, že zo série správ a snímok z obrazoviek mobilných telefónov patriacich Sheenovi, Doevi a Guccukovi vyplýva, že zlodeji rokovali o cene 25.632 libier za kilo za zhruba 20 kilogramov zlata.
Guccuk, ktorý prevádzkoval klenotníctvo v Londýne, by na každom predanom kilograme zarobil asi 3 000 libier.
Biely dom na ponuku neodpovedal
Zlatá toaleta bola predtým vystavená aj v New Yorku, kde ju v Guggenheimovom múzeu v roku 2016 mohli dokonca návštevníci používať, zatiaľ čo pred dverami čakal strážca.
Pred krádežou sa o záchode písalo vďaka výmene názorov medzi vtedajším (a terajším) americkým prezidentom Donaldom Trumpom a kurátorkou Guggenheimovho múzea.
Trump chcel ako dekoráciu do Bieleho domu zapožičať obraz Vincenta van Gogha, kurátorka Nancy Spectorová, ktorá sa o hlave štátu opakovane vyjadrovala kriticky, namiesto neho ponúkla Cattelanov toaletný výtvor s tým, že by mohol byť pre Trumpa zaujímavý. Biely dom ponechal ponuku bez odpovede.
Zámok Blenheim je rozľahlé a veľkolepé anglické vidiecke sídlo v mestečku Woodstock v grófstve Oxfordshire. 30. novembra 1874 sa tam narodil jeden z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia Winston Churchill.
Zámok, asi 105 kilometrov od Londýna, je medzi návštevníkmi mimoriadne obľúbený a príležitostne sa využíva na výnimočné podujatia, napríklad na luxusné módne prehliadky a umelecké výstavy.