DAMASK. Sýrski predstavitelia na konferencii o budúcnosti krajiny v Damasku v záverečnom vyhlásení vyzvali na zachovanie slobody prejavu ako hodnoty, za ktorú Sýrčania "zaplatili svojou krvou" a na zachovanie "mierového spolužitia medzi všetkými zložkami sýrskej spoločnosti."
Zhodli sa tiež na vytvorení výboru, ktorý vypracuje návrh novej ústavy zabezpečujúcej spravodlivosť, slobodu a rovnosť pre všetkých.
Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
Vyzvali na zrušenie sankcií
Konferencia sa uskutočnila v prezidentskom paláci a zvolalo ju nové vedenie Sýrie na čele s islamistami z povstaleckej skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorí v decembri zvrhli dlhoročného prezidenta krajiny Bašára Asada.
Dočasný prezident Sýrie a líder HTS Ahmad Šara vo svojom úvodnom prejave zdôraznil význam právneho štátu. "Musíme budovať náš štát na princípoch právneho štátu a právo musia rešpektovať tí, ktorí ho vytvárajú," povedal. AFP pripomína, že skupina HTS má pôvod v teroristickej skupine Al-Káida, z ktorou sa však rozišla a zmiernila svoju rétoriku.
Zúčastnení predstavitelia v záverečnom ustanovení vyzvali na zachovanie územnej celistvosti Sýrie a vyzvali na zrušenie sankcií, ktoré uvalili západné štáty. Vyhlásenie nijak neodkazuje na úlohu náboženstva v krajine a zmieňuje sa iba o tom, že verejné funkcie by nemali byť obsadzované na princípe náboženských alebo etnických kvót.
Zakázané ozbrojené skupiny
Participanti sa tiež zhodli, že ozbrojenými silami by mal v Sýrii disponovať len štát. Akékoľvek "ozbrojené skupiny mimo oficiálnych inštitúcií" budú podľa vyhlásenia "zakázané".
AFP poukazuje, že nové vedenie by sa preto mohlo dostať do rozporu s kurdskými milíciami, ktoré ovládajú rozsiahle oblasti na východe krajiny. Kurdi boli na konferencii podľa vlastných slov zastúpení iba minimálne a hlavné kurdské politické strany na konferenciu nepozvali.
V záverečnom vyhlásení predstavitelia ďalej odmietajú "provokatívne vyhlásenia" izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý uviedol, že nedovolí rozmiestnenie sýrskych ozbrojených síl južne od Damasku.
Odsúdili tiež ozbrojený vpád Izraela na juhu Sýrie, ktorého jednotky krátko po páde Asada vstúpili do niekoľkých obcí neďaleko Izraelom okupovaných Golanských výšin a obsadili aj strategicky významnú horu Hermon.
Sýriu momentálne vedú dočasné orgány a nová vláda by sa mala chopiť funkcie 1. marca. Krajina však nemá zákonodarný zbor ani ústavu. Šara začiatkom februára uviedol, že zorganizovanie volieb v Sýrii môže trvať štyri až päť rokov a prepracovanie ústavy dva až tri roky.