DAMASK. Dočasný prezident Sýrie Ahmad Šara v utorok na konferencii o národnom dialógu oznámil, že plánuje vytvoriť prechodný výbor pre spravodlivosť, ktorý by mal by v krajine obnoviť práva a potrestať zločincov, informuje agentúra AFP.
Šarova islamistická skupina Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) 8. decembra zvrhla vládu dlhoročného prezidenta Bašára Asada a prevzala tak kontrolu nad Damaskom.
Budúcnosť krajiny
Utorková konferencia, ktorá je naplánovaná na dva dni, sa uskutočňuje v prezidentskom paláci v sýrskom hlavnom meste a znamená začiatok kľúčovej fázy pre budúce riadenie krajiny po zničujúcej občianskej vojne, ktorá v Sýrii zúrila od roku 2011.

"Počas uplynulých dvoch mesiacov sme pracovali na stíhaní tých, ktorí spáchali zločiny proti Sýrčanom," povedal Šara počas konferencie.
"Budeme pracovať na formovaní prechodného súdneho orgánu, ktorý obnoví práva ľudí, zaistí spravodlivosť, a ak Boh dá, privedie zločincov pred spravodlivosť," dodal.
Dočasný sýrsky prezident v utorok tiež zdôraznil jednotu Sýrie a štátny "monopol" na zbrane, ktorý je podľa neho povinnosťou a záväzkom štátu.
Na záznamoch zverejnených sýrskou agentúrou SANA sú zobrazené stovky ľudí, ktoré prichádzali na utorkovú konferenciu.
Nespokojní Kurdi
Kurdské politické strany v Sýrii odsúdili "symbolické zastúpenie" kurdskej menšiny na konferencii.

V spoločnom vyhlásení 35 strán označilo zastúpenie svojej menšiny za "bezvýznamné a bezcenné". Takéto rokovania tiež podľa nich "neprispejú k nájdeniu skutočných riešení pretrvávajúcej krízy v krajine".
Konferencia by mala byť inkluzívna a v súčasnom zložení "nereflektuje realitu zloženia sýrskej spoločnosti", zdôraznili kurdské politické strany.
Podľa organizátorov konferencie nie sú kurdské strany riadne zastúpené, pretože účasť ozbrojených skupín bola vylúčená. Niektoré kurdské strany sú totiž údajne napojené na Sýrske demokratické sily (SDF), ktoré sú podľa AFP de facto armádou sýrskych Kurdov.
Jeden zo zástupcov sýrskych Kurdov pre AFP uviedol, že ich vylúčenie bude mať "negatívne dôsledky a nepovedie k riešeniu problémov a kríz, ktorými Sýria trpí už desaťročia".
Podľa hovorcu SDF Farháda Šamího zasa "vylúčenie SDF a veľkej časti sýrskej spoločnosti potvrdzuje, že konferencia slúži na uspokojenie vonkajšieho sveta a nie na hľadanie našej lepšej budúcnosti".
Nová vláda sa črtá v marci
Konferencia je naplánovaná na dva dni s možnosťou predĺženia. Odporúčania konferencie by podľa jedného z členov prípravného výboru mohla využiť aj nová vláda, ktorej vytvorenie sa očakáva v marci.
Prípravný výbor tiež uviedol, že konferencia sa bude sústrediť na prechodné súdnictvo, ústavné a ekonomické reformy.
Konferenciu budú sledovať aj zástupcovia zahraničných vlád, ktoré zvažujú zrušenie sankcií voči etnicky a nábožensky rôznorodej krajine a trvajú na inklúzii v politických procesoch.
Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie už v pondelok zmiernili niektoré sankcie voči Sýrii.